Siena, Archivio di Stato, Diplomatico, San Salvatore del Monte Amiata, 1143 dicembre 5
source date: [1143 December 5] [Roma]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Celestinus episcopus, servus servorum Dei, dilecto filio Alberto abbati monasterii Sancti Salvatoris et beati Quirici Populoniensis eiusque successoribus regulariter substituendis in perpetuum. Officii nostri nos ortatur auctoritas, ut religiosas personas, et loca eorum regimini deputata paternis affectibus diligamus, et ipsorum quieti salubriter auxiliante Domino providere curemus. Proinde, dilecte in Domino fili Alberte abbas, tuis rationabilibus postulationibus clementer annuendum duximus, et Salvatoris Domini nostri Iesu Christi ac sancti Quirici monasterium, cui Deo auctore presse dinosceris, sub beati Petri tutelam protectionemque suscipimus, et apostolice sedis privilegio communimus, statuentes, ut quascumque possessiones, quecumque bona idem monasterium in presentiarum iuste et legitime possidet, aut in futurum concessione pontificum, largitione regum vel principum, oblatione fidelium, seu aliis iusitis modis prestante Domino poterit adipisci, firma tibi tuisque succesoribus illibata permaneant. In quibus hec propriis nominibus duximus annotanda: totam videlicet terram illam, que est a cala Sancti Ambrosii usque ad collem Scultatorii, quem admodum usque ad hec tempora cum silvis vineis terris, cultis vel incultis, pacifice videmini possedise; montem videlicet civitatis destructe, que antiquitus Populonia vocata est, cum omnibus suis apendiciis omnibusque ibidem consistentibus; ecclesiam Sancti Christofori cum omnibus suis pertinentiis, que Livellario sita est; ecclesiam Sancti Blasii, ques sita est in Laboscone cum omnibus suis pertinentiis; in Corsica ecclesiam Sancti Nicolai in Moriano, cum omnibus suis pertinentiis et edeficiis; Piscina Lifredi, Falconaia, Franciola; Castellare cum omnibus suis pertinentiis; molendinum de Guidalto; la Casella , Fabrucianum, Saline, caldanelle. decimas quoque possessionum vestrarum, sicut hactenus quiete possidetis, vobis nichilominus confirmamus. Porro ordinationes clericorum, seu monachorum vestrorum, qui ad sacros ordines fuerint promovendi, pro libertate et reverentia eiusdem loci hoc decreto nostro indulgemus, ut quem mallueritis adeatis antistitem, siquidem Catholicus fuerit, et gratiam apostolice sedis habuerit, eaque gratis et absque pravitate aliqua voluerit exhibere. Qui nimirum nostra fultus auctoritate quod postulatur indulgeat. Item constituimus, ut, obeunte abbate, non alius ibi, quacumque obreptionis astu[ti]a ordinetur, nisi quem fratres eiusdem cenobii cum comuni consensu secundum timorem Dei elegerint, maxime si de eadem congregatione idoneus inventus fuerit. Quod si talis, qui huic regimini congruat, inter eos inveniri non possit, aliunde sibi patrem et magistrum expectant. Decernimus ergo, ut nulli omnino hominum liceat prefatum monasterium temere perturbare aut eius possessiones auferre vel ablatas retinere minuere aut aliquibus vexationibus fatigare, set omnia integra conserventur eorum, pro quorum gubernatione et substentatione concessa sunt, usibus omnimodis profutura. Si quis igitur in futurum, ecclesiastica secularisve persona hanc nostre constitutionis paginam sciens contra eam temere venire temptaverit, secundo tertiove comonita, si non satisfactione congrue emendaverit, potestatis honorisque sui careat, rerumque se divino iudicio existere de perpetrata iniquitate cognoscat et a sacratissimo corpore hac sanguine Dei et domini nostri Ihesu Christi alienus fiat adque in extremo examine districte ultionis subiaceat. Cunctis autem eiusdem loco sua iura servantibus sit pax domini nostri Ihesu Christi. Quatenus et hic fructum bone actionis percipiant et aput districtum iudicem premia eterne pacis inveniantur; amen, amen, amen. (…) Datum Laterani, per manum Gerardi Sancte Romane ecclesie presbiteri cardinalis et bibliothecarii, nonas decembris, indictione VI, incarnationis dominice anno M°C°XL°III°, pontificatus vero domni Celestini II pape anno I.

Ughelli, IS: III, 787; Ughelli, IS2, III , 711; Cambiagi 1770: 716-717 (parz.); CDA, II: 314-316, n. 336;

Kehr, IP, III: 272 n. 1