Firenze, Archivio di Stato, Diplomatico, Vallombrosa, 1053 giugno 10
source date: [1053 June 10] [Gualda (Monteverdi Marittimo; Pisa)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi Dei etterni. Anno ab incarnatione eius millesimo quinquagesimo tertio, regnante domino nostro Henerigo gratia Dei in Italia imperatore augusto, anno imperii eius sexto, quarto idus iunii, indictione sexta. Manifesti sumus nos Ugo comes, filio bone memorie Rodolfi qui fuit comes genitor meus, et Iulicta comitissa iugalibus, filia Guilielmi, quia, per consensum et data michi licentia da prefato vir meus, quia per hanc cartulam venditionis vendamus et tradimus tibi domino Azzo(ni) abba(ti) de monasterio beati sancti Petri appostoli, principe appostolorum, sit(o) loco Palatiolo prope Monte Viride, ad opus de ipsius eclesia et monasterio beati Sancti Petri principe appostolorum, idest casalino meo ubi iam fuit casa et curte mea donicata illa, quam habeo in loco et finibus ubi dicitur Guualda, cum tota curte de Gualda cum tota sua pertinentia et castello meo illo, quod habeo in loco et finibus Taulicio, qui est de pertinentia de ipsa curte de Gualda. Que sic est terre terrefinata supradicta curte mea de Gualda: de lato versus Montevirid(e) sic rivum de Baconaio mittit in Masseram de Catro et vadit ad Castilioncellum et usque illa croce dell'Antagneto et vadit in rivum Gualdisianum et redit in stradam de plano de Cornia et per ipsam stradam trahit in Serraiola et inde ad Colle Cerbolli tendit in planum de illa Cornia et redit in Lodanum et per Lodanum sursum redit in fossatum della Cornazane et inde volvit se ad Asinari et tendit usque ad Vitricie et usque ad Calametum quod redit ad Tauluccium et revolvit se usque per totam silva de Peruzi et vadit a Mortori et vadit usque ad colle Lucciori, cum tota pertinentia de ipsa villa de colle Luciori et redit in Strezolam inter Panicallia et le Striscie et redit ad Cerbugam et descendit per Giuncheta et redit in predictum Baconaium; a supradicto casalino ubi iam fuit casa et curte mea donicata cum suprascripta curte quam est terrefinata per designata loca cum fundamentis et omne edificiis vel universis fabricis suis cum casis et cascinis seu casalinis atque rebus tam donicatis quam massariciis seu curtis ortalis, terris, vineis, olivetis, castagnetis, quercietis, silvis, virgariis, pratis, pascuis, aquis, aquarum ductibus et cultis rebus vel incultis, homines et foemminas, cum omnia et in omnibus rebus quantum ubique in quolibet locis vel vocabulis ad supradicta curte est pertinentes a prefato Azzo abbas de monasterio beati Sancti Petri principe appostolorum nos, qui super iugalibus venundamus et tradimus ad habendum, tenendum, regendum, colendum, gubernandum et gubernare faciendum, quo modo aut qualiter vobis prefato Azzo abbas de ecclesia et monasterio Sancti Petri principe apostolorum placuerit vel ad posteris successoribus vestris in perpetuum. Pro qua vendit(ione) et traditione recepit et ad quatros annos supradictus Rodulfus comes, qui fuit genitor meus, quadraginta libre de boni denarii de Luca a.tte, qui supra Azzo abbas, ad pars de supradetto monasterio et ecclesia beati Sancti Petri principe appostolorum et nos, qui supra iugales, alias quadraginta recepimus a.tte, qui supra Azzo abbas, similiter in prefinitum. Et insuper nos, qui supra iugales Ugo comes et Iulitta comitissa, pro remedio anime nostre et pro remedio anime Rodulfi comes, qui fuit genitor meus, et pro Dei timore iudicamus, tradimus, offerimus Deo omnipotenti et eclesia et monasterio beati Sancti Petri principe appostolorum plebem meam, que est constructa et edificata in honore beate virginis Marie et sancti Iohannis Batiste infra prefata curte in villa de Gualda, cum omni iure patronat(us) de ipsa plebe et cum omni pertinentia et adiacentia sua et cum omnia et in omnibus ad ipsam plebem est pertinentes, et cum ecclesia mea illa, cui vocabulum est beati sancti Blaxii et sancti Ipoliti, sita infra predicta villa mea delle Striscie, salvo iure Populoniensis ephiscopatus de supradicta plebe quae est fundata et constructa infra confinia ipsius episcopatus Populoniensis; et supradicta plebe cum prefata ecclesia cum omnibus rebus et pertinentiis eorum omnia in integrum cum inferioribus et superioribus suorum seu cum accessionibus et ingressuris suorum omnia et ex omnibus, sicut superius legitur in integrum nos, qui supra iugales, iudicamus et offerimus tibi Deo et ecclesia et monasterio beati Sancti Petri principe appostolorum pro anime nostre remedium et pro remedium anime Rodulfi comes, qui fuit genitor meus, et pro remedium anime Melde genitrice mee no(n) habere tenere firmiterque possidere imperpetuum, et si aliquando tempore nos, qui supra iugales, vel nostri heredes tibi, qui supra Azzo abbas, vel ad alios posteros rectores ecclesie et monasterio beati Sancti Petri principe appostoli in aliq(uod) de prefata vinditione et de iudicato et offertione intentionaverimus aut retolli vel subtrai quesierimus, nos vel ille homo cui nos eas dedissemus aut dederimus per quodlibet ingenio et a pars ipsius ecclesie et monaterio beati sancti Petri appostoli atque abbati et monacis ibidem ordinatis ab omni homine vel foemmina defendere non potuerimus non defensaverimus, spondimus nos prefati iugales una cum nostri heredes componere et a pars ipso ecclesie et monasterio beati Sancti Petri appostoli et abbas et monaci, qui pro tempore ibidem ordinatis fuerint, venditione iudicatum et offertione mee pene omnia in duplum in fere quidem loco sub extimationem valentis tunc fuerit. Sic tamen si nos exinde auctores nec defensores querere nec dare volueritis, licentiam abeatis suisque rectoribus de suprascripta ecclesia causas exinde agendi, querimonia faciendi, responsum redendi, finem ponendis, modis omnibus eas defensand(i) cum cartula ista, qualiter iusta legem melius potueritis, quia in tali ordine hanc cartulam venditionis et iudicati et offertionis Abboni notarii domini imperatoris scribere rogavi. Actum loco et finibus prope ecclesia et plebe Sancte Marie et sancti Iohannis Batiste de predicta Gualda. + Signum manus de supredict(is) iugales qui hanc cartulam venditionis iudicatis offertionis fieri rogavit. + Signum manus Alberti filio b.m. Ansaldi rogatus testis. + Ego Rondinus in hanc cartulam rogatus testis subscripsi. + Signum manus Actii filio b.m. Roduini rogatus testis.

Della Rena, Camici 1789a: 41-44, n. 3