Firenze, Archivio di Stato, Diplomatico, Strozziane Uguccioni, 1099
source date: [1099 December 27] [Massa Marittima (Grosseto)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(SN) In nomine domini nostri Christi Dei eterni. Anno ab incarnationis eius millesimo nonagesimo nono, sexto kalendas ianuarii, indictione septima. Manifestus sum ego Rodulfus filius bone memorie Uchi [com]itis et genitrix mea Ioletta filia Quilielmi marchionis consentiente me sibi filio et mundualdo suo pro anime nostre remedio vel parentum nostrorum et nominatim pro remedio anime viri mei Uchi comitis, a quo ego relicta sum, et ut ille iudicavit in suo obito et michi precepit, ita ego Iolitta et Rudolfo filio et mundualdo michi consentiente offerimus Deo et ecclesie Sancti Cerbonii, que est aedificata in loco Masse, medietatem de castello scilicet Trecasem et curtem suam, tam de ipso monte in quo castellum constructum est, quam et de cuntis pertinenentiis suis, cum abitantiis et cultis et agrestis et silvis et omnibus in suprascripto castello pertinentiis, per terrifines illos qui in curte suprascripti castelli Tecase sunt determinati vel positi vel diffiniti, tibi Deo et predicte ecclesie Sancti Cerbonii offerre previdimus tali ordine ut ab hodie in antea sit in potest[ate …] de illis pastoribus vel rectoribus qui in predicta ecclesia per tempora ordinati fuerint et ibi offici[um …]is nunc modo episcopo Iohanni, in cuius presentia hoc factum est, in eorum sit potestate s[uprascriptam …]etatem et curtem, qualiter supra legitur eam habendi, tenendi, possidendi, inperan[di …], querimonias faciendi, responsum retdendi, finem ponendi, modis omnibus […] defensandi cum cartula ista qualiter iuxta legem melius potueritis, pro anime [… stabi]le permaneat semper et si in aliquo tempore nos vel nostri eredes tibi Deo et predicte ecclesie et ad illos pastores [qui per tempora …] fuerint in aliquod de predicto castello exinde intentionaverimus aut retolli vel suptrai quesierimus, nos vel ille homo cui nos eam dedissemus per collibet ingenium et si nos exinde auctores dare volueritis et ea ad partem predicte ecclesie ab omni homine defendere non potuerimus et non defensaverius, spondimus nos qui supra Iolitta una cum Rodolfo filio et mundualdo michi consentiente cum nostris eredibus componere ad partem predicte ecclesie Sancti Cerbonii [et] ad illos pastores qui per tempora ordinati fuerint, predictum castellum in dupplum, quod in predicta ecclesia optuluimus in consimili loco sub extimatione qualis tunc fuerit. Quisquis ergo de predicto castello quod in predicta ecclesia optulluimus tollere aut contendere aut minuare vel delere voluerit, deleat eum Deus et nomen eius de libro viventium et cum iustis non scribatur, tamen si nos […]res nec defensores querere nec dare volueritis, licentiam habeatis absque nostra persona, si vestra fuerit voluntas ex[inde …] responsum retdendi, finem ponendi modis omnibus ea ad partem predicte ecclesie defensandi cum cartula ista qualiter iux[ta legem …], quia in tali ordine hanc cartulam Petrus notarius domni regis scribere rogavimus. Actum in loco Masse, in […]. Singnum manus # Iolitte comitisse et Rudolfi filii consentientis, qui hanc cartulam fieri rogaverunt. Signus manus # Ildizi quondam Gerardi et Rafini et Cherardi Lucensis et Teuderici quondam Nerli et Puchi quondam [Rus]tici. (SN) Ego Petrus notarius domni regis postradita complevi et dedi.

ediz. Ughelli, IS, III: 710-11; reg. Ciacci 1980, II, n. 166;