Siena, Archivio di Stato, Diplomatico, S. Agostino, 994 agosto 26
source date: [994 August 26] [Anno di impero di Ottone.] [Morrano]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Beritio presbitero filio Liutie (…) per anc cartula pro anime mee remedium dà in potestate (…) Roitio et Petro que Bonitio vocatur gg. filii bone memorie Liuti (…) terris et vineis (…) in loco et finibus Morrano et in Paratine seu in Pissinalita et in Ranoclagia sive que dicitur Quercia, et per aliis locibus quas mihi per cartula scripta est manibus Iohannis notarii domini imperatoris ex conparationem obvenerunt da Liutio abitator loco Morrano filio quondam Cuneradi (…), tam in vita mea quam et post obito meo. Chiede a Iohannes notarius domini imperatoris la stesura della cartula. Actum [Mo]rrano infra comitato et territurio Rosellensi. Testimoni: Teudilascio que Teutio vocatur filius bone memorie Petri; Teuti filius bone memorie Boniti; Rodulfi filio bone memorie similiter Boniti.

Reg. Lisini 1908: 503

foto disponibile inserire link.

Matronimico. Nota tergale XII sec.: cartula in Piscinalita et Ranoclaia. Berizio prete sottoscrive autografamente.