Siena, Archivio di Stato, Diplomatico, Bichi Borghesi, 923 aprile
source date: [923 April] [Anno d’impero di Berengario.] [Suvereto (Livorno)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Alamundus filius bone memorie Marie riceve in livello da Unichisus gratia dei sede sancte Populoniensis ecclesie episcopus (…) casa et sorte (…) in loco Oliveto qui pertine de plebe vestra baptismalis beati Sancti Quirici sito Oliveto quod est infra comitato Populoniense, (…) qui iam recta fuit per Berno et modo recta est autem per Amalperto; riceve inoltre una petia de terra in eodem loco Oliveto et est pertinentes de de plebe baptismalis beati Sancti Quirici, quem Adalfredus clericus ad manum suam detinere visus fuit, una cum cesis et omnibus arboribus e tutte le loro dipendenze. Si impegna a versare al vescovo e ai suoi successori ad ecclesia et Sancti Quirici sita loco Oliveto pensionem argentum denarios duodecim boni expendibilis qualis per tempore occurrunt per nos aut per missus noster vobis vel ad actor vester de ipsa ecclesia Sancti Quirici de Oliveto aut in ipsa ecclesia mittantur tantum. Se non rispetterà i suddetti impegni, promette con i suoi eredi e proeredi di versare al vescovo e ai suoi successori la pena di 100 soldi d’argento. Chiede ad Andrea notaio [e scabino] la stesura di due cartule. Actum Kornino ad ecclesia Sancti Iusti. Sottoscrivono: Alamundus; Isalbertus; Stefano; Roppaldi filius bone memorie Rotardi; Auriperti filio Stefani; Scrive: Andreas notarius et schabinus

Lisini 1908: 500

foto disponibile inserire link.

Isalberto sottoscrive autografamente.