Siena, Archivio di Stato, Diplomatico, Bichi Borghesi, 966 giugno 29
source date: [966 June 29] [Anno d’impero di Ottone.] [Sticciano (Roccastrada; Grosseto)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Ildebrando filio bone memorie item Cherardi com(iti)s concede in livello a Siifridi que Bonitio vocatur filio bone memorie Gosberti de comitato Voluterrense, idest medietate de fundamento et domnicato (…) in loco et finibus Nossina ubi iam fuit curticellam, con tutte le sue dipendenze; concede inoltre duos inter casis et casalinis (…) qui sun positis in loco et finibus, unam ex ipsis casa et res massaricias esse videtur in loco Sassi quas regere videtur per Leo massario, et illa secunda ris ubi iam fuit casa et res massaricias est posita in loco et fundo ubi dicitur Piri quas modo per Auducio massario regere videtur, con tutte le loro dipendenze. Il livellario si impegna a versare pro omni [censum et] iustitiam per omnes quibus qut(us) annos per omnes mense iunio a curte nostre domnicata sito loco Siticiano pensione argentum denarios duodecim de bonis denarios espendibiles. Se non rispetterà i suddetti impegni, promette con i suoi eredi di versare a Sighifridi e ai suoi eredi pena argentum sol(idos) viginti. Chiede a Iohanni notario la stesura di due cartule. Hactum loco Siticiano. + Ego Ildebrando in unc libe[ll]o a me facto s(ub)s(cripsi). Testimoni: Erolfo; Ropdulfus; Cherardi filio Teuperti; Petri filio [Sichifridi]. Scrive : Iohanni notario.

Lisini 1908: 502; RegSen: 6-7, n. 17

foto disponibile inserire link.

Ildebrando, Erolfo, Rodolfo sottoscrivono autografamente.