Siena, Archivio di Stato, Diplomatico, Città di Massa, 1015 settembre 11
source date: [1015 September 11] [Anno d’impero di Enrico.] [Palatiolo (Badia Vecchia; Montev
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Gotielmo filio bone memorie Bonucci offre pro anima (…) monasterio Sancti Petri sito loco Palatiolo prope Monte Virde, la sua quota de tres inter casis et rebus massariciis qui sunt positis in loco et finibus ubi dicitur unam ex ipsis casis et rebus in Veclinne, rectam fuit per bone memorie Lumisio massario; et illa alia est in Flainne detinet Lamberti; tertia in Tegugnano recta fuit per Leo, con tutte le loro dipendenze. Chiede a Rodulfo notario et iudex domni imperatoris la stesura della cartula. Actum loco monasterio Sancti Petri. Testimoni: Alberti Rodulfi et Teuti germani filii bone memorie Teuti.

Reg. Lisini 1908: 508

foto disponibile inserire link.