Siena, Archivio di Stato, Diplomatico, Città di Massa, 1020 febbraio 8
source date: [1020 February 8] [Anno d’impero di Enrico.] [Palatiolo (Badia Vecchia; Montever
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Perisinda que Bettia vocatur filia bone memorie Tursinglo ex genere Francorum (…) secundum legiem mea saligam actramentario pinna et pergamena cum actramentario manibus meis de terra levavi et Rodulfi notarius et iudex donni imperatoris ad scribendam tradedit et scribere rogavit per wasone terre fistucum nodatum seo ramum arboribus adque per cultellum et wantonem seo andelaine, offre pro dei amore et remedium anime mee et pro anima bone memorie Rodulfi com(itis) et Ermingarde qui fuit comitissa iugalibus, et pro anima Matilde et Imilde germane filie suprascripti Rodulfi (…) beati Sancti Petro principis apostolorum sito loco Palatiolo prope Monte Virde, ut deus et dominus noster Iesu Christo ut peccatis de suprascripti iugalibus aliquis minuare presummat (…) quattuor inter casis et cascinis et rebus meis illis massariciis quam abeo in loco et finibus nucupantur duo ex ipsis casis et rebus sunt positis in loco Sussiano, una regitur per filii bone memorie Flaipi; et illa secunda detinetur per filio bone memorie Teuli; et illa tertia cascina et res in Veclinne qui regiere videtur per Veneri massario; et illa quarta casa et res ubi dicitur Muscleta, quod regere videtur per Martino, con tutte le loro dipendenze; offre poi meam portionem ex integram de fundamento et casalino qui fuit Liuberti quam abeo in loco et finibus ubi dicitur Veclinne (la quota è la metà), con tutte le sue dipendenze; offre inoltre a suprascripta ecclesia et monasterio Sancti Petri idest una petia de terra, quod est vinea mea illa, quam abeo in suprascripto loco Veclinne, qui uno capo sunt tenentes in terra Roti filio bone memorie Inghiti, et alio capo tenet in terra Ughi filio bone memorie Winiti, et alio lato tenet in terra de filia bone memorie suprascripti Rodulfi comitis, con tutte le sue dipendenze; la donazione è fatta pro anima del donatore et bone memorie Rodulfi comitis et Ermingarde qui fuerunt iugalibus et pro anima bone memorie Matilde qui fuit comitissa et Imilde germane; se qualcuno agisse a suo nome per hanc cartulam scripta ex manibus Iohannes notarius domni imperatoris ex comparationem obvenit da suprascripto Rodulfo sicut in ipsa cartula legitur, dovà pagare la pena contenuta nella carta, cioè optimum aurum libras sex, argentum ponderas decem e d’oro e 10 ponderas di argento. Pena per la donazione in duplum. Chiede a Rodulfo notarius et iudex domni imperatoris la stesura della cartula. Actum loco monasterio Sancti Petri. Testimoni: Inghilelmi filio bone memorie item Inghilelmi; Petri notarii; Walberti filio bone memorie Gunterami; Raineri filio bone memorie Inghilelmi; Alberto filio bone memorie Inghilelmi. Scrive: Rodulfi notarius et iudex domni imperatoris.

Reg. Lisini 1908: 509; ediz. Prunai 1956-1957: 89-93, n. XIII.

foto disponibile inserire link.

Nota dorsale XI sec.: cartula que fecit Beza de Sussiano.