Siena, Archivio di Stato, Diplomatico, S. Agostino, 1033 novembre 10
source date: [1033 November 10] [Anno dell’incarnazione. Anno d’impero di Corrado.] [Sestinga
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Benedictus presbiter filio bone memorie Iohanni per timore dei et remedium anime genitoris et genitrici mee et pro redeptione anime mee dona in ecclesia que est monasterio Sancti Bartholomei apostoli qui ponitur in Sestinge Curte Maimberti, idest portione mea de ecclesia Sancti Cristoforo que ponitur in Valle Petrosula seu et (…) omnia in ea portione de terris et vineis, cultis et agrestis qua[n]tacumque abere (…) visus sum in intro comitatu Rosellensi finibus Valle Petrosula et Pruniano sive per aliis locis (…) sicut per successionem mihi evenit a quondam parentorum meorum sive ex quacumque modis, con tutte le loro dipendenze. Pena del doppio. Chiede a Romanus notarius et iudex domni imperatoris la stesura della cartula. Actum Sestinge. Ego Benedictos presbiteres qui anc chartula fieri rogavi. Testimoni: Ugoni filio bone memorie Petri; Rustici filio bone memorie Lamberti; Guidoni filio bone memorie Ildibrandi; Fuski filio bone memorie Martini. Scrive: Romanus notarius et iudex domni imperatoris.

Lisini 1908: 512.

Nota dorsale XII sec.: (...) de Pruggnano. Benedetto prete sottoscrive autografamente.