Siena, Archivio di Stato, Diplomatico, S. Agostino, 1045 dicembre 11
source date: [1046 December 11] [Anno dell’incarnazione. I dati cronologici non concordano: 1
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Gosberto filio bone memorie Frocieri (…) pro anime mee remedio et et pro remediu [Bonisie] qui fuit conius mea dona alla ecclesia et monasterio Sancti [Bartholomei …] ubi dicitur a Sextinghe et vocitatur a Curte Main[berti] tutte le [casis et] cassinis seo casalinis et terris et rebus meis illis domnicatas et massaricias quam abeo in loco et finibus ubi dicitur a Valli et in loco ubi dicitur a Sextinghe et in loco Nossina, et in aliis locis (…) tam de ereditate quam et de successione seo et de conquisito quas mihi de pars quondam suprascripto genitor meus vel de genitrice mea vel de meo conquisito pertinere videtur, con tutte le loro dipendenze comprese terris et rebus meis illis domnicatis et massariciis, (…) una cum omnes moniminas meas cartule et breves seo iudicatas vel qualibet factiones aut quacumque scripturas cartarum licteras. Pena del doppio. Formula maledizione. Chiede a Rodilandus notarius domni imperatoris la stesura della cartula. Actum in loco et finibus ubi dicitur a Pastorale intus, infra ipso castello. Testimoni: Bonini filio bone memorie Vuizi; Petri filio bone memorie Bonichi; Gherardi filio Adami. Scrive: Rodilandus notarius domni imperatoris .

Lisini 1908: 514.

Nota dorsale XII sec.: cartula in Valle et in Sextinge. Dopo l'ultimo teste segue una sottoscrizione parzialmente dilavata e non leggibile.