Siena, Archivio di Stato, Diplomatico, S. Agostino, 1067 ottobre
source date: [1067 October] [Anno dell’incarnazione. I dati cronologici non concordano: 1068
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei et salvatoris nostris Iesu Christi. Anni ab incarnationis eius millesimo sexagesimo septimo, mense octubris, indictione septima. Manifestu sum ego Stefanus, vir venerabilis abbas de monasterio Sancti Bartholomei sito loco Sestinghe quia, consentientes mihi fratrum monachorum nostrorum, per unc scriptum et nostra convenientia a.llibellario nomine, a censum redendum vel perexolvendum nomine dare atque firmare videor vobis Ildibrando comes, filio item Ildibrandi qui fuit comes, idest ex integra medietate de curte et castello qui dicitur Ravi, et predicta integra medietatem de iamdicta curte et castello cum medie[tate] de eclesia Sancte Marie et Sancti Simonis et Iude, q(ue) in [dicto] loco est consistentes, cum casis et curtis, ortis, vineis et terris cultis et agrestis, eclesiis et cappellis, silvis et [salectis], pratis et pascuis, cultis vel incultis, omnia in omnibus quanta de suprascripta curte et castello esset ad meo monasterio est pertinentes invenitur vobis dono a.llibellario nomine, ut da modo in antea in vobis, qui supra Ildibrando comes et a tuis filiis eredibus, iamdicta medietatem sit, permaneat potestem vobis abendum, tenendum, regendum, gubernandum, meliorandum per vos et non peiorandum abeatis privato nomine usufructuandi, nisi tantum per omnisque anno censum nobis redere debeatis a monasterio nostro, in mense aguste, pensione denariorum solidorum XX boni expendibili, qualis per tempora currunt, per vos aut per vestros misos a nobis aut a missos nostros aut ministerialem, quas ibidem per tempora abuerimus. Tamen si nos omnia qualiter superius legitur, quas vobis dedit, retollere vel suptraere vel minuare quesierimus, aut amplius censum et iustitia superimponere voluerimus, spondeo et promitto ego qui supra Stefanu abbas cum meis posteris succesoribus tibi Ildibrando comes et a tuis filiis et eredibus conponere pena numero de bono argento libras sexaginta, et iterum repromitto ego Ildibrando comes cum meis filis eredibus tibi Stefanus abbas et a tuis posteris successoribus, si omnia, qualiter superius de nos legitur, non compleverimus, tunc conponamus nos vobis similiter penam numero de bono argento libras sexaginta, quia inter nobis taliter convenit qua vero unc libellum Gerardus notarius et iudex scripsit. Acto loco rocca de Petra. Ego Stefanus abbas in unc libellum a me factum manus mea subsripsi. (S) Signum manu Guidi filii Rustici et Albertu a.cCasale et Bernardu filii Tederici rogati testes.

Reg. Lisini 1908: 519; RegSen: 24, n. 67 (ad an. 1068); Ciacci 1980, II, n. 144; Ediz. Bertolini 1774: 213.

Nota dorsale XII sec.: (...) de Ravi. Nota dorsale XII sec.: libellum que fecit Stefanus abas de Ravi a comite Ildibrando.