Siena, Archivio di Stato, Diplomatico, S. Agostino, 1069 febbraio 12
source date: [1069 Ferbuary 19] [Anno dell’incarnazione. I dati cronologici non concordano: 1
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Stefano abbas de monasterio Sancti Bartholomei sito locho Sextinghe concede in livello a Ildibrando et Donato germani filii quondam Ildibrandi (…) medietatem de casis et cassinis seo chasalinis curtis et ecclesiis sive rebus meis illis donichatis et massariciis (…) quam habeo in loco Tacte cum de meam portionem ex integra de ecclesia Sancti Martini medietatem, in loco Chapilliani seu in Trigungnani adque a Butro et in loco Ferruni sive in loco ubi dicitur a Sancto Stefano sive cum de meam portione de ecclesia Sancti Stefani cum de meam portione medietate de curte de Padule adque de meam portione medietate de ecclesia chui vocabulo est Sancti Andree et in Aquatiche et in Verliani et in Vergniani et in Gritaio adque in Chastianu seu et in loco Fabbri et in Monte Giachuni et in Sequerciana vel per aliis locis et vochabulis con tutte le loro dipendenze, sicut iam obvenit per cartula offersionis in prefatus monasterio da Gherardo filio bone memorie Petri et in cartula ipsa continere videtur; eccetto integram meam portionem de integre quatuor masce, una que est posita ha Castiianu et iam recta fuit per Suverello massario; alia est posita ha Quercito; tertia est posita haf.Fabbri; quarta est posita ha Piro Grosso. I livellari si impegnano a versare all’abate e ai suoi successori ogni mese di agosto al monastero il censo annuale di 6 denari d’argento. Se non rispetteranno i suddetti impegni, promettono con i loro eredi di versare all’abate e ai suoi successori la pena di una libbra d’oro. Auctum predicto monasterio territurio Rosellense. + Ego Stefan(us) abb(as) in unc libelu a me facto subscripsi. Testimoni: Rollandi filio bone memorie Buchuli; Gherardi filio bone memorie Teutii et Teutio filio suo. Scrive Petrus notarius scriptor.

Lisini 1908: 519.

Nota dorsale XII sec.: (...) de Padule. Nota dorsale XII sec.: carta de Tacte et de Padule. La sottoscrizione di Stefano abate è autografa.