Siena, Archivio di Stato, Diplomatico, S. Agostino, 1072 luglio 23
source date: [1072 July 23] [Anno dell’incarnazione. I dati cronologici non concordano: 1071/
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) In Christi nomine. Breve pro fucturis et modernis temporibus securitate ac firmitate ad memoria abenda vel retinenda qualiter in loco in via plubica et vocitatur a Lupo Inpiso prope ecclesia plebe Sancti *** et Sancti Iohanni Batista da Tabbiano presentia bonorum ominum corum nomina supter leguntur veniens Dodo gratia Dei uius Sancte Rosellensis umilis episcopus per fuste et pergamina quas in suis detinebat manibus nomine ac censum perexolvendu dare videor tibi Stefano abbas de monasterio Sancti Bartiolomei Apostoli de sito loco Curte Mainberti et vocitatur a Sextinghe idest medietate ex integram de omne reditu et debitu illo de villis illis que dicitur Sextinghe et de Curte Mainberti et Valle Petrosora, Prugnano, Vico Caldane, Cesi, Collicle, Tile, Ranoclaria, Perita quantas singulis ominibus in predictis villis illis quod de eorum decimatione debiti sunt ad retdendu a domo etpiscopatui nostro beati Sancti Laurentii etpiscopatu Rosellensis tam labore quam et vino et de bestiis tam vitolis quam et de porci et de pecoribus et iumentis ex volatilibus seo qualibet rem fenu argentu seu ex omnia suprascriptis ominibus de predictis villis et in eorum finibus da Teupasscio usque a Brona consuetudo fui a redendu exepto et antepono illa decima detine qui ego per libello dedi Teutii presbitero et Urso presbitero nam illa alia omnia et in omnibus suprascripta medietate sicu Raineri filio Roffredi per libellum abui et sicu Andreas abbas per libellum abuit. Item ego qui supra Dodo episcopus per fuste quas in suis detineba manibus nomine ac censu et perexolvendu dare videor tibi Stefano abbas de suprascripto monasterio de Sextinghe idest de omne reditu et debito illo decimatione de omnibus aliis casis et de cassinis seo de casalinis et de sortis et terris et vineis seo rebus de quantu suprascripte ecclesie et monastero Sancti Bartiolomei aquistato abet tam per cartula vel pro investiscione quonquisito de Alma, Blanculana et Caralle, a Tatte, a.rRavi, Tabbiano, Prata vel de omnibus aliis terris et rebus qui suprascripto monasterio aquisito abet que sunt pertinentibus decimatione fuerunt consuetudo ad redendu a domo etpiscopatui nostro beati Sancti Laurentii etpiscopatui Rosellensis tam labore quam et vino et de bestiis tam vitolis quam et de porci et de pecoribus et iumentis ex volatilibus seo qualibet rem fenu argentu seo ex omnia suprascriptis ominibus de predictis villis et in eorum finibus da Teupascio usque fluvio Brona consuetudo fui ad retdendum. Tali ordine ut datmodum in tua qui supra Stefano abbas et a.ttuos sucessores int potestate permaneant eas abendi tenendi recolligiendi faciendi exinde de iam dicta decimatione quiquit volueritis. Nisi tantu pro omni censu iustitia exinde mihi qui supra Dodo episcopus vel a posterisque successoribus meis omnis singulos annos in mense augusto censum nobis retdere debeatus a.ssuprascripto domui etpiscopatu Sancti Laurentii pensione argentu solidos quattuor boni expendibilis quali pre tempore currit per vos aut per misso vestro nobis vel a misso nostro aut a ministeriale illu qui tempore abuerimus tantu. Et si a nos vobis etc omnia qualiter supra legitur per singulos annos sic fuerit adinpleta et conservata et nos vobis suprascripto redito et debito illa decimatione quas tibi dedi retollere vel suptragere vel minuare quesierimus aut anplius vobis superimposuerimus per quolibet ingenio spondeo ego qui supra Dodo episcopus una cum posterisque successoribus meis componere vobis qui supra Stefano abbas vel ad vestrisque successoribus tuis pena argentu obtimu libras viginti. Hoc factu est in presentia Guidi et Rofini et Rollandi germani filii bone memorie Rodulfi, Hiudo filio Hiudi, Raineri que Sclavo vocatur filio bone memorie Ildibrandi et reliquis plures. Hoc factu est anno ab incarnatione Domini nostri Iesu Christi millesimo septuagesimo secundo decimo kalendas augusti indictione nona.

Lisini 1908: 520-521; RegSen: 26, n. 75;

Nota dorsale XII sec.: (...) de decima.