Siena, Archivio di Stato, Diplomatico, S. Agostino, 1073 settembre 5
source date: [1073 September 5] [Anno dell’incarnazione. I dati cronologici non concordano: 1
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Saporello et Nirllo et Iohannes et alio Iohannes que Pappulino vocatur germani filii bone memorie Morrani que Corpulo vocatur ricevono in livello da Stefano in Christi nomine abbas ecclesie et monasterii Sancti Bartholomei sito loco Sextinghe (…) una petia de terra illa, quod est terra laboratoria et vinea insimul compreensa (…) quod esse videtur in loco et finibus Morrano et vocitatur a Perita, tenentes uno capo in terra et vinea quod fui quondam Ilditii dal Prato et alio capo tene in terra Roctii et Sclavi germani, lato uno tene in terra Sancti Laurentii, alio lato tene in terra Sancti Laurentii et alliquantulo in terra de fili quondam Ghirardini qui fui aurifex, con tutte le sue dipendenze qua sunt tres tramiti in integrum. Si impegnano a versare pro omni censum et iustitiam all’abate e ai suoi successori ogni mese di agosto al monastero il censo annuale di argentu denariis boni expendibilibus numeros tres, nam post ipsa pensione data et ostensa abuerimus tu qui supra Stefano abbas vel tuique successores aut vestro misso ipsa pensione da nobis in beneficio perdere et dare debeatis. Se non rispetteranno i suddetti impegni, promettono con i loro eredi di versare all’abate e ai suoi successori la pena di 20 soldi d’argento. Chiedono a Rodilandus notarius domini imperatoris la stesura di due cartulas. Actu in loco Morrano prope eccclesia e plebe Sancti Donati. Sottoscrivono: Saporelli et Nirlli et Iohannis et alio Iohanni qui Pappulino vocatur germani. Testi: Gherardi filio bone memorie Rustichi; Rollandi filio bone memorie Alboni; Lamberti filio bone memorie Uberti. Scrive: Rodilandus notarius domni imperatoris.

Lisini 1908: 521.

Nota dorsale XII sec.: libellus in Guncarico.