Siena, Archivio di Stato, Diplomatico, S. Agostino, 1091 giugno 11
source date: [1091 June 11] [Anno dell’incarnazione. I dati cronologici non concordano: 1090/
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Ranieri filio bone memorie Guidi avendo ricevuto da Actio, abas de ecclesia et monasterio beati Sancti Bartholomei apostoli qua est etdificata in poio ubi dicitur Sancto Fridiano prope Sest[inge] (…) merito pario uno de maustrici, promette che lui stesso et Daina iugales e i figli che da loro nasceranno, non erimus in chonsilio neque in facto quod suprascripto monasterio perdat suam portionem de suprascripto poio et si perderitis vobis adiutare abemus ad recuperandum per bonam et rectam fidem sine malum ingienium et vobis atiuare abemus ad tenendum et defensandum contra omines omnes et scietum(?) pretium dandum. Se non rispetterà i suddetti impegni, promette con i suoi eredi di versare all’abate e ai suoi successori o a qui anc promissio per manibus abuerit et eum nobis ostenderit penam arientum octimum libras centum. Chiede ad Alboni notario reis la stesura della cartula. Actum locho et finibus Choigiano infra ipso chastello. Testi: Guischardi filio bone memorie Saracini; Guidi filio bone memorie Raineri; Bandi filio bone memorie Acti; Rocti filio bone memorie item Rocti. Scrive: Alboni notario domni reis. Postilla: Tali vero ordine si nobis oportum fueri oferere in eclesia in suprascripto m[onasterio] abemus et si oportum fuerit vendere in alia pars a suprascripto monester[io ..]mus si vos dare volueritis tantum quantum da alium ominis abere potuerimus [..] sine astietatem et minum *** sive per deganio.

Lisni 1908: 529.