Siena, Archivio di Stato, Diplomatico, S. Agostino, 1094 marzo 21
source date: [1095 March 21] [Anno dell’incarnazione. I dati cronologici non concordano: 1095
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[Ragi]nerius filio quondam item Ragineri concede in livello a Atio, abbas de monasterio Sancti Bartholomei posito in pogio Sancti Frudiani Sestinge, (…) idest integra meam porc(ionem) de pogio Sancti Frudiani, prope Sestinge, coheret a predicto pogio, sicuti currit gora de molino et de fini Furcula et sicuti est circundato a carbonagia et prope Gricanico de Grattadosso et de fini via publica et de fini Casallia terra Sancti Bartholomei et [tenet] caput in canpo de Piscina Sacra et de fini predicta gora a sicuti apedovata fuit per per Rozotto filio Bonifilii et Bandulo de Palagia, con tutte le sue dipendenze; la quota spettante a Ranieri est sextam pars sicut circumdata est (…) plano et pogio in integrum. L’abate si impegna a versare a Ranieri e ai suoi eredi per omne mense agusti ficto denarii Lucensis solidos duobus (…) dato ipso ficto et consignato a predictus Raginerius vel eius heredibus vel ad eorum missos si recipere voluerit infra curte de Giuncalico; Ranieri e i suoi eredi a difendere i diritti del monastero aut cui pars suprascripto monasterio dederint aut concesserint secundum legem ab omni homine; penam argenti libras viginti. Se non rispetteranno i suddetti impegni, entrambe le parti promettono di versare la pena di 20 libbre d’argento. Actum Giuncalico de episcopato Rosolense. Testi: Rozulini filio quondam Rozi; Ildebrando filio quondam Sclavi; Iohannes filio quondam Einrici; Rolando filio quondam Rustici; Rolando filio quondam Anselmi. Scrive: Ugo iudex et notarius sacri palatii.

Lisini 1908: 530.

Nota dorsale XII sec.: libellus (...) in Guncarico.