Roma, Biblioteca Chigiana, E VII 214, f. 10
source date: [1038 March 8] [Anno dell’incarnazione. Anno d’impero di Corrado.] [Corduliano]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In Christi nomine. Breve pro futuris temporibus a memoria abenda vel retinenda in presentia Ildibrandi comitis et Rolandi filii bone memorie Teuderichi et Tarberti qui Corbulino vocatur filii bone memorie Petri et Tegrini filii Anselmi, Roine filii bone memorie ***; et Rolandi filii bone memorie Ildibrandi et Arduini et Signorello filii bone memorie Mili et Alberti filii bone memorie [...] et Sapurello filio Segnurelli et Rodulfo de Caldanelle et Bonini qui [...] vocatur et Widi filii Rodulfi et reliquis plures. Ibique in eorum presentia veniens Andreas abbas cum Petro avocato suo filio bone memorie Racteri cum Sancta Dei evangelia in manibus suis sic iurare voluit de ipsa abatia Sancti Bartolomei Apostoli que est infra comitatu Roselle et est constructa in loco qui dicitur Sestinghe prope fluvi Brama in presentia Althomo misso donni imperatoris quod de predicto monasterio consuetudo non fui neque fodero neque parrata ab imperatore neque a suo misso non dedisse neque dedi qui iam dicto monasterio fuit edificato a tempore Henrici imperatoris. Cum prefato Altohomo missu donni imperatoris taliter vidisse et audisse quod prefato Petro avocato de prefato monasterio in presentia de prefatis hominibus paratus abveni cum Sancta Dei evangelia quod iurare volebat hoc supra legitur, tunc prenominato misso propter Deum et anime donni Corradi imperatoris et Ghisle uxore sua et Henrici filii eius et Cuniunda nurua sua ipsum sacramentum perdunavit qui non ei rectum comparuisset propterea pius non fui. Hoc factum est in anno Domini nostri Iesu Christi anni ab incarnatione eius millesimo tricesimo octavo, regnante donno nostro Conrado gratia Dei imperatore augustus anni imperii eius Deo propitio in Italia undecimo, VIII idus martii, indictione sexta. Factum est in loco qui dicitur Corduliano territorio Rosellense. Walfredus iudex sacri palatii ibi fuit. Gherardus iudex donni imperatoris ibi fuit. Petrus notarius ibi fuit et hunc breve scripsi.

Muratori 1738-1742: V, 979; RegSen: 14, n. 38; Ciacci 1980, II, n. 133.

Altri testimoni: Roma, Biblioteca Chigiana, E V 143, f. 10 (XVIII sec.); Siena, Biblioteca Comunale, B VI 19, f. 399 (XVIII sec.).