Siena, Archivio di Stato, Diplomatico, Città di Massa, 1075 novembre 20, exemplar XIV sec.
source date: [1074 November 20] [Anno di pontificato di Gregorio.] [Roma, Laterano]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Papa Gregorio VII, su richiesta di Guilielmo Populoniensis ecclesie episcopo, conferma allo stesso presule episcopatum predicte Populoniensis ecclesie cum omni iure suisque pertinentiis. Cuius episcopatus fines et possessiones sunt videlicet locus qui dicitur Alma et exinde usque in mare et in insulam que vocatur Elba et inde in mare in Sedium supra ipsum mare et exinde iusta in Stafile Auricausi et in rivum Sabuli et exinde in Salam Allonis ducis inde vero in Aslaito et exinde in Vicum Montanini et inde ad Sanctum Petrum in quo persido inde vero ad Sanctum Iohannem in Gualdum donni regis et ad Sanctum Philippum et inde ad Montem Viridem et inde ad Fontem Fontignani per Faianum Paganicum in Aquam Caldulam et ad Campum Mustiuole inde vero ad Sussianum et exinde ad Viniale et inde in Scannelli inde vero in Fraginetum et exinde in Campum Arenensem et inde in Campum Gagoni inde vero in Arenam et exinde in Libistellum et inde in Serule inde vero in Pancie et exinde in Butre et inde in Planizzule inde vero in Suppatre et exinde ad Argali et inde in montem Danazzonem inde vero in Querqueta et exinde in Termine et inde in Cerbaiuola inde vero in Iusciani et exinde in Lama de Arcle fine ad Pratum Firmi et inde in Terrige fine Petram Albam et inde in Ercle qui est iuxta suprascriptam Almam vel quecumque alia episcopalia iura. Proibisce illicita exactione vel usurpatione di re, imperatori, duchi, conti, vescovi e abati, alcuna persona magna et parva. Concedentes et corroborantes eidem Populoniensi ecclesie denominate quidem Elbam insulam cum omnibus locis et ecclesiis decimationibus omnique iure rerum illuc pertinentium. Similiter etiam et reliquas plebes cum ecclesiis villis castellis terris cultis et incultis secundum ambitum terminorum et diffinitionis, que in antiquis privilegiis eidem ecclesie collatis invenitur ut prelibatum est. Concesso per manus del prete cardinale e bibliotecario Sancte Romane Ecclesie Pietro. Scrive: Ranieri scriniarius S. Romane Ecclesie. Datum Lateranis.

Pflugk Harttung, II: 124-125, n. 160; Lisini 1908: 523.