Siena, Archivio di Stato, Diplomatico, Bichi Borghesi, 1066, exemplar XIV sec.
source date: [1066] [Anno dell’incarnazione 1066; indizione quarta.] [-]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Papa Alessandro II, per intervento dei cardinali Ubaldo vescovo Sabinensis e Giovanni della chiesa di San Pietro, di Pietro cancelliere, dell’arcidiacono di Lucca Blancardo, dell’arciprete Lamberto, del primicerio Bardo, conferma e concede a Bernardo Populoniensi episcopo e alla sua venerabili ecclesia (…) secundum antiquorum patrum decreta omnes primitias et cunctas decimas omnium frugum sive universarum quadrupedum totius dioceseos iamdicti tui episcopatus, que ispo domino omnium rerum creatore precipiente et in veteris legis observantia et nova evangelii gratia in orreum eius, idest sanctam ecclesiam, per singulas quosque annos ab omnibus christiane fidei cultoribus inferri iubentur; omnes quoque oblationes que tam pro vivis quam pro defunctis per omnes ecclesias in Populoniensi parrochia offeruntur (…) in prefati tui episcopatus terminis argenti ac ferri aliorumque metallorum vene excavantur maxime intra confinium illius insule que Ilba dicitur sicut omnium predictarum rerum ita etiam cunctorum metallorum et precipue de ferro omnem decimationem tibi et tuis successoribus ad habendum recipiendum requirendum et retinendum. Proibisce ogni contrarietatem vel iniuriam perpetrata da magna vel parva persona.

Pflugk Harttung, II: 102-103, n. 137; Lisini 1908: 519.