Siena, Archivio di Stato, Diplomatico, Bichi Borghesi, 992 maggio, exemplar XI sec.
source date: [992 May]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Iohannes episcopus servus servorum dei si rivolge a Bosoni, religioso abbati venerabilis monasterii sanctorum Christi martyrum Anthimi et Sebastiani, situm in territorio Clusino (…) accogliendone la richiesta quatinus predictum monasterium (…) in loco qui positus est inter Valles privilegiis apostolice sedis decoretur stabilisce perciò che nullius alicuis ecclesie iuri vel ditioni submittantur (…) ideo cuiuslibet ecclesia sacerdotem, in prefato monasterio quamlibet iuriditionem vel potestatem sive auctoritatem preter sedis apostolice pontificem abere proibemus, ita ut nisi ab abbate monasterii eiusdem fuerit invitatus, nec missarum sollempnia idem omnimodo celebrare presumat (…) e sottopone alla protezione della Sede Apostolica il monastero cosicché in liberrima absolutaque ab omni iugo maiorum potestatum videlicet marchionum comitum vicecomitum episcoporum castaldiorum ceterorumque Langubardorum ut nullus audeat in possessionibus quibuscumque supra scripsimus aliquod iudicium sive placitum tenere vel aliquam districtionem facere. Concedimus etiam predicto venerabili monasterio decimationes primitias de suis omnibus sive preceptalibus et de omnibus que aliquo modo adquesita vel in antea adquirenda sint. Dà licenza di ricevere le sacrationes (…) ecclesiarum, presbiterorum, diaconorum da chi desiderano. Divieto di scomunicaa dei monaci da parte vescovi e altri. Libera elezione dell'abate secondo la regola di san Benedetto. Dà licentiam ut sicut in ecclesia Sancti Salvatoris baptismus […] sic etiam in altera plebe in ecclesia Sancti Iohannis vel ubicunque infra terram sepe dicti monasterii si necessitas fuerit celebretur ipse baptismus. Statuimus igitur ut dum abbas de hoc seculo migraverit neque rex neque dux neque marchio neque comes neque ulla alia persona ibidem ordinare presumat, sed congregatis in unum cunctis eiusdem monasterii fratribus de comuni consensu Dei providentia per dignus hoc onore visus fuerit ex propria congregatione eorum ipsi eligant sibi abbatem. (…) Scriptum per manus Gregorii, scriniarii Sancte Romane ecclesie. In mense madii; indictione suprascripta quinta.

Pflugk Harttung, II, n. 88, pp. 52-53; Lisini 1908: 503.

Scheda fatta sull'edizione. Foto disponibile per controllo.