Siena, Archivio di Stato, Diplomatico, Bichi Borghesi, 1051 luglio 17, exemplar XIII sec.
source date: [1051 July 17] [Anno dell’incarnazione. Anno d’impero di Enrico.] [Kaufungen (DE
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Enrico III imperatore conferma a dominus Teuzo venerabilis abbas monasterii beatorum martyrum Christi Anthimi et Sebastiani quod a bone memorie Carolo imperatore constructum est in comitato Clusino loco qui dicitur Vallis Starcia, (…) predecessorum nostrorum precepta, regum videlicet et imperatorum Caroli, Lodouuici et Lottarii et trium Ottonum (…). Conferma perciò i beni del monastero cioè: corte Sancte Marie que dicitur Mater ecclesia, cum plebibus Sancti Salvatoris et Sancti Iohannis Baptiste et Sancte Christine in Caio et Sancti Marci cum omnibus pertinentiis et aiacentiis suis; ecclesiam Sancte Marie in Buble et Sancti Gregorii et Sancti Petri in Gre; et Adrina et Cipolonam et Cignanum cum omnibus pertinentiis et aiacentiis suis; ecclesiam Sancti Desiderii infra civitatem Senensem et Sancti Adriani in Larciano et Sanctum Iustum in Guistrigona, Sanctum Laurentium in Corno, Sanctum Stefanum in Monte cum omnibus pertinentiis et aiacentiis suis; Sanctum Petrum in Monticellum in comitatu Florentino et Sanctum Petrum in Buita, corte de Valle Fabrice et Turrita et ecclesiam Sancti Iohannis in Piscaria, anguillaria de Mortaria cum barcariis et pertinentiis suis; ecclesiam Sancte Marie in Arcione, Sanctum Petrum in Quintiano et triginta salinas in Campo Albiniano et ecclesiam Sancte Severe, terra que nuncupatur Perito et Oliveto casale iuxta fluvium Osa, corte de Arena et Sanctum Liberum in Pisa cum omnibus suis pertinentiis; corte de Cellena et Lavinum cum ecclesiis et castello cum una parte de monte usque ad cacumen ipsius, castrum etiam de Avignone cum omnibus suis pertinentiis et aiacentiis; castrum super Sarturianella in comitatu Senensi integrum cum medietate ad eum pertinentium; monasterium quoque Sancti Thome apostoli (quod) Taio abbas construxit in finibus Pistoriensibus confirmamus eidem venerabili loco secundum quod senior noster Otto bone memorie imperator augustus et Hugo marchio ordinaverunt, ea videlicet ratione ut abbas qui pro tempore fuerit habeat potestatem ibidem ordinandi monachis et ipsum locum prout ei oportunum visum fuerit; Sanctum Antimum in Locornio; ecclesiam de Poiolo; confirmamus adque imperiali auctoritate corroboramus predicte ecclesie omnem hereditatem Ugonis filii bone memorie item Ugonis de Sciscano que illi provenerat ex parte genitoris et genitricis sue; confirmamus similiter prefato monasterio omnem hereditatem Corbulini filii bone memorie Marie que data est predicte ecclesie; ecclesiam quoque Sancti Brasii de Cornieto. Hec omnia suprascripta confirmamus prenominato cenobio sicut continetur in preceptis antecessorum nostrorum et in hoc nostro sunt augmentata, videlicet cum omnibus rebus mobilibus et inmobilibus, cum plebibus, cellulis, castris, domibus, edificiis, servis, anciliis, aldiis et famulis utriusque sexus, libellariis, precariis, cartulariis, massaritiis, campis, vineis, pratis, pascuis, silvis, aquis aquarumque decursibus, piscationibus, venationibus, montibus, alpibus, vallibus, planietibus, salectis, olivetis, cannetis, molendinis, cultis et incultis; confirmamus etiam (…) decimas et primitias de suis hominibus secundum privilegia apostolicorum Romane sedis et precepta predecessorum nostrorum imperatorum. Confirmamus quoque ut idem venerabile monasterium quinque advocatores liceat habere; illis autem adiungimus XII liberos homines cum quibus rem prelibati monasterii sacramento aquirant et defendant ut nullum tortum malli adiciant. Precipientes insuper iubemus ut nullus episcopus dux marchio comes vicecomes sculdascio nullaque imperii nostri magna parvaque persona predictum venerabilem abbatem vel eius successores aut monachos ibidem deo famulantes de prenominatis cortibus et decimis primitiis vel familiis utriusque sexus seu de omnibus supradictis rebus inquietare aut molestare sive disvestire sine legali iudicio temerario ausu presumat aut teloneum sive aliquam publicam functionem ab eis exigat nullumque fodrum vel censum aut paratam persolvere cogantur, sed liceat illis sub nostra tuitione et defensione quiete et pacifice vivere (…). Conferma infine la licenza ai monaci di scegliere fra loro l’abate. Stabilisce una pena auri obrizi libras mille, medietatem camere nostre et medietatem prefato abbati aut eis successoribus; e fa apporre il proprio sigillo. Recognitio del cancelliere Opizzo ad vicem dell’arcivescovo e arcicancelliere Ermanno. Actum Chouphungin.

MGH DD H IIII, n. 271, pp. 360-362; Lisini 1908: 516.