Manaresi, ed. by, I placiti del Regnum Italiae, vol. III/1, n. 397, pp. 222-224 (traditio amplior)
source date: [1055 June 14] [Stile dell’incarnazione. Anno d’impero di Enrico.] [Omiclo (Pode
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(S) Dum in Dei nomine, in comitatu Florentino, prope fluvium Arni, in loco qui nominatur Omiclo in iudicio residebat domnus Gunterius cancelarius et missus domni inperatoris iusticias faciendas ac delibearandas, adesent cum eo Bonusfilius, Otto, Atto, Wiberto, Burgundius, Wolcausus, Tolbertus iudices sacri palacii et reliqui plures. Ibique eorum veniens presencie Lanfrancus, avocatus monesterii Sancti Bartholomei, sito loco qui vocatur Curtis Mainberti, et cepit dicere: “Iam plures vice me reclamavi ad vos, donnus Gunterius cancelarius et missus, super Bonefacium et Eponem et supra Ranerium filium Wille qui parti predicti monesterii malo ordine et contra legem detinent omne quod abemus in Alma et contradicent nominative medietatem de curte una que noncupatur Sesstinga cum casis et capellis seu teritoriis omnibusque rebus que ad ipsam medietatem de iamdicta corte et capella pertinente; nam aliam medietatem de iamdicta corte et capella sive rebus omnibus ad parte suprascripto monesterii a proprietatem pertinet;. Et sive medietate de curte una qui noncupatur Columnata cum ecclexiis casis teritoriis et omnibus rebus que ad ipsa medietas de predicta curte et ecclesiis pertinet; reliquam namque medietas pars ipsius monesterii a proprietatem ipsius monesterii detinent. Et sive medietatem de curte que noncupatur Valle, cum turre et castello et ecclesia ibi consistente, et cum casis territoriis et omnibus rebus que ad ipsam medietatem de iam dicto castello et turre et curte pertinent; aliam namque medietatem ipsius curtis ad proprietam ipse monasterium detinet. Et sive medietatem de corte, que nominatur Portilione, cum casis, capellis seu territoriis, et lacu et piscaria et portu, omnibusque ad ipsam medietatem de predicta corte, tam in terris quam in aquis pertinere videntur; reliqua vero pars media ipsius cortis ad proprietate ipsum monesterium detinet. Sed et de castello Casalappi, septem merli de predicto castello, cum suis pertinentiis que detinet Tedici; et Poio qui vocatur Capanna Murata, totum in integrum cum suis pertinentiis. Et alia corte Aslaito, cum medietate de ecclesia Sancti Michaelis que vocatur in Nottula cum septem mase. Sed et alia corte que nominatur Serignano cum sua pertinentia, et ecclesia Sancti Andree cum sua pertinentia. Unde quero ad vos, donnus cancellarius et missus, ut vos propter Deum et anime domni imperatoris ac vestre mercedis, ut investiatis me et parti predicti monesterii de is omnibus rebus ad salva querela, quoqusque ipsi Bonefacius et Eppo et Rainerius ad vestrum placito veninant, et ad predicti monesterii iustitiam faciant”. Cum ipse Lanfrancus avocatus taliter retulisent, tunc domnus Gunterius cancelarius et missus per fuste, quam sua tenebat manum, investivit predictum Lanfrancum avocatum et predictum monesterium de suprascriptis medietatibus vel duabus curtibus, siccuti supra denominantur ad salva querellam, quodusque predictus Bonefacius et Eppo et Rainerius ad placitum veniant et predicti monesterii iusticia faciant. Et insuper mixit bannum ex parte domni imperatoris, ut nullus quislibet eundem Lanfrancum parte predicti monesterii de is omnibus rebus devestire molestare vel inquietare audeat sine legale iudicio. Qui vero fecerit centum libras auri se conpoxiturus agnoscad, medietatem camere domni imperatoris, medietatem parti predicti monesterii. Et ac noticia qualiter acta est causa fieri amonuerunt. Quidem et ego Aldus notarius sacri palaci et iusione suprascripto cancelalarii et misso seu iudicum amonicione scripsi. Hanno ab incarnacione domini nostris Iesu Christi milleximo quimquageximo quinto, imperii vero domni secundi Einrigi Deo propicio nono, quartodecimo die mensis iunii, indicione octava. Ego Guntherius cancellarius confirmavi (SR). (S) Bonusfilius iudex sacri palatii interfuit. (S) Atzo iudex et missus domni imperatoris interfuit. (S) Ego Otto iudex sacri palatii interfui. (S) Ego Wibertus iudex sacri palacii interfui. (S) Ego Burgundius iudex sacri palatii interfui. (S) Walcausus iudex sacri palatii interfuit.

Reg.: Lisini 1908: 516-517; RegSen: 18, n. 51; Ediz.: Muratori 1738-1742, IV, coll. 571-573; Manaresi, III/1, n. 397, pp. 222-224.

foto disponibile

Il documento originale è schedato al n. 1472. Qui si scheda un'interpolazione successiva così come è edita in Muratori e Manaresi. La collocazione archivistica data da quest'ultimo è: Memoriali di Casa Piccolomini, III, cc. 205ss. Non è stato possibile reperire il manoscritto che contiene l'interpolazione.