Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. Lat. 3833, ff. 80r-80v (Deusdedit, nr. 138)
source date: [625 December 13] [1083 - 1087]
edition published: 2020
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Ex registro Honorii pape. Honorius Gratioso subdiacono. Ne cuiquam labor ac diligentia, quam in rebus aecclesiae adhibet, possit esse damnosa, ita disponendum est, ut illi suus labor sit utilis et detrimentum aecclesiasticae res non agnoscant. Proinde domum cum orto suo positam in hac urbe Roma iuxta termas Diocletianas regione quarta cum omnibus ad eam pertinentibus tibi in .XXVIIII. annorum spatia ad unum auri solidum persolvendum singulis quibusque annis rationibus aecclesiasticis pensionis nomine possidendam concedimus; nec te exinde eici vel augmentum pensionis illic constituimus imponendum. Ita sane, ut reparatio eiusdem domus in cunctis utilitatibus studere sicut diligens paterfamilias debeas. Post .XX. vero .VIIII. annorum curricula eadem domus cum orto suo ad ius Sanctae Romanae Aecclesiae, cuius est proprietas, sine dubio revertatur, nec aliquid ex his, quae in eius melioratione expensa fuerint, vel a te vel tuis heredibus sit repetendi licentia: quia rationis ordo non sinit, ut rei meliorationem expensam repetat, qui in eadem pensione augmentum non recepit. Data idibus Decembris indictione .XIIII. anno domini ill.

Deusdedit, Collectio canonum, nr. 138, pp. 326-327

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.3833