Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. Lat. 3833, f. 86r (Deusdedit, nr. 189)
source date: [772-795] [1083 - 1087]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Item Adrianus constituit domos cultam .IIII., unam quidem quae dicitur Capracorum, territorio Vigentano, , miliario ab urbe Roma plus minus .XV, in usum .C. pauperum Lateranensis palatii, et Galeriam in via Aurelia, miliario plus minus .X. ab Urbe, ad Sanctam Rufinam et Calvisianum in via Ardeatina, miliario ab Urbe plus minus .XV, et aliam Galeriam cum omnibus eis pertinentibus in usum sanctae Romanae Aecclesiae. Idem acquisivit beato Petro massam Aratianam sitam ab urbe miliario .XVI. via Ardeatina, in qua aecclesia beati Edisti esse dinoscitur, qualiter etiam et massam Acutianam, quae iuxta eandem esse videtur; necnon etiam massam, in qua est aecclesia Sancti Leucii posita via Flaminea, miliario ab urbe Roma plus minus .V.

Deusdedit, Collectio Canonum, nr. 189, p. 352

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.3833

Estratti dal Liber Pontificalis, come si evince anche dalla rubrica a margine di f. 85v: ex Romano pontificali