Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. Lat. 3833, f. 88v (Deusdedit, nr. 219)
source date: [715 May 19 - 731 February 11] [1083 - 1087]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Idem (Gregorius iunior locat) in eodem: Eustachio presbitero fundum Casacantari et fundum Vivarium ex massae (sic) corpore Silanis et .VI. uncias fundi Lauretis cum oliveto suo corpore predicte massae, prestantes pensionem numero .III. et medii auri solidorum sed et fundum Marcianum ex corpore massae Gallorum, patrimonio Lavicano, prestantem numero .VI. auri siliquas, et coloniam sitam in fundo Offiliano cum prato et saliceto suo prestantem numero ... auri siliquas, ex corpore massae Nevianae patrimonio Appiae.

Deusdedit, Collectio Canonum, nr. 219, p. 366

Marazzi 1998: 303-304

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.3833

Le cifre accanto alle rendite sono tracciate in note tachigrafiche; qui sono sciolte seguendo le indicazioni di Marazzi 1998: 303-304. Rimangono incertezze per la rendita della colonia elencata per ultima nel testo.