Subiaco, Archivio Abbaziale di S. Scolastica, Arca VI, 1 (Papsturkunden, nr. 92; Regesto Sublacense, nr. 19)
source date: [992 May 27] [XII pm]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

LEO EPISCOPUS SERVUS SERVORUM DEI DILECTO filio LEO religioso abbate venerabili monasterii sancti Benedicti, quod situm est in sublaco sanctaeque tuae congregationi successoribusque tuis eiusdem monasterii imperpetuum. Cum magna nobis sollicitudine insistit cura pro universis Dei aecclesiae ac piis locis vigilandum ne aliquam necessitatis iacturam sustineat, sed magis propriae utilitatis stipendia consequatur, ideo nos convenit nos pastorali tota mentis integritate eorumdem venerabilium locorum maximae stabilitatis integritatem procurare et sedule eorum utilitatum subsidia illic conferre, ut Deo nostro omnipotenti, id quod pro eius sancti nominis honorem et laudem atque gloriam eius venerabilibus nos certum est contulisse loci, sitque acceptabile nobisque ad eius locupletissimam isericordiam dignum uiusmodi piis operis in sideriis conferat arcibus remuneratione. Igitur, quia postulavit a nobis tua dilectio, quatenus concederemus tibi tuoque venerabili monasterio in perpetuum, pro restaratione eiusdem sancti loci et substentatione monachorum qui ibi omnipotenti Deo deserviunt, idest massa qui vocatur Iubenzana et Intermurana in integro cum fundis et casalibus et omnibus vocabulis suis ubique ad ipsam massam pertinentibus, videlicet fundum Torpeliano in integro et fundum Ampolloni integro, fundum Cispa, fundum Romani in integris, fundum Kapra Molentem in integro, fundum Castaneola in integro, fundum Buberano in integro, fundum Trellano in integro et fundis et coloniis iuxta Sanctum Valerium excepto portione quam detinere videtur per chartularum episcopii Tiburtinae aecclesiae in praedicto fundum Trellano seu in [...] nec non et fundum qui vocatur Colle Detineanu in integrum, fundum Farbecciano in integro, fundum Tostinae in integro, fundum Matenianu in integro, fundum Toccianellum in integro, fundum Flumicello in integro, sicuti extenditur da dextra et da sinistra de monte in monte, fundum Semenarum in integro, fundum Marana in integro, fundum Bulzeanum in integro, fundum Cantoranum in integro, fundum Marcianellum in integro, fundum Kaprola in integro, fundum Sculcula in integro, sive quibus aliis vocabulis nunccupantur, posita territorio Tiburtino et Sublaco seu Afile miliaria ab urbe Roma plus minus .XXIIII. extendente usque in quadragesimo, cum omnibus ad ipsam massam generaliter et in integro pertinentibus. Et inter affines: ab uno latere casale qui vocatur Zizinni et a secundo latere fluvium Tiberis et a tertio latere monte qui vocatur Vulturella et a quarto latere terra et silva episcopii Tiburtini et a quinto latere monte qui vocatur Crufo vel si qui alii per singula loca affines sunt. Iuris Sanctae ROmanae cui Deo auctore deservimus Aecclesiae. Inclinati precibus vestris per huius apostolici privilegii pro Dei omnipotenti et sancti Benedicti onore et pro cenobii substentatione haec suprascripta massa cum omnibus suis inmobilibus locis excepto portione quam tenere videtur [...] Tiburtinae Aecclesiae in praedicto fundo Trullano seu in Sancto Valerio et cum omnibus ad eas pertinentibus ut superius legitur, a praesenti duodecima indictione et in perpetuum tuisque successoribus concedimus et confirmamus detinendum in usu et utilitate ipsius monasterii, ita tamen ut cotidianis diebus sacerdotes et monachi ipsius monasterii pro remedio animae nostrae nostrorumque successorum clament in eadem aecclesia centum Cyrieleyson et centum Christeleyson et sacerdos sacras oblationes in missarum sollemniis tribus vicibus per singulas ebdomadas pro absolutione nostrae animae nostrorumque successorum pontificum omnipotenti domino offerant. Statuentes apostolica censura sub divini iudicii obtestatione[m] et anathematis interdictu[m] ut nulli umquam nostrorum successorum pontificum vel qui publica[s] funcxerint actione[s] vel aliae cuilibet magnae parvaque persona audeat vel praesumat de suprascripta massa cum omnibus suis pertinentiis vel adiacentiis ut superius legitur contra hoc nostrum pontificale privilegium agere vel alienare aut auferre presumat, sed potius firmum atque stabilem perpetuis ac perennis temporibus, ita ut a nobis statuta sunt decernimus permanendum. Si quis autem, quod non optamus, contra hoc nostrum apostolicum privilegium temerator extiterit et in omnibus obediens et observator esse noluerit, sciat se auctoritate Dei omnipotentis et Domini nostro apostolorum principis Petri cuius licet inmeriti de tamen dignatione gerimus vices, anathematis vinculo innodatum et a regno Dei alienum. Qui vero pio intuitu verus custos et observator extiterit huius nostri apostolici privilegii meritis atque precibus beati Petri apostolorum principis et sancti Benedicti in ethereis arcibus premia et benedictionis gratiam atque misericordiam a iusto iudice domino Deo nostro vitamque aeternam consequi mereatur. Scriptum per manum Leonis scriniarii Sanctae Romanae Aecclesiae in mense Maio et indictione supra iam nonimata duodecima. BENE VALETE. † Datum .VI. Kalendas Iunias per manum Nycolai primicerei summe apostolice sedis anno Deo propitio pontificatus domni nostri Leoni summi pontifici et universali sexti pape in sacratissima sede beati Petri apostoli quarto in mense et indictione suprascripta .XII.

Papsturkunden, nr. 92, pp. 162-164; Regesto Sublacense, nr. 19, pp. 52-53