Città del Vaticano, Archivio Apostolico Vaticano, Reg. Vat. 18, f. 252v (Papsturkunden, nr. 420)
source date: [1025 July] [1236]
edition published: 2022
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Iohannes episcopus servus servorum Dei dilecto nostro in Christo spirituali filio Benedicto reverentissimo episcopo sancte Portuensis ecclesie tuisque successoribus in perpetuum. Quocies illa a nobis tribuis sperantur que rationi incunctanter convenient, animo nos decet libenti concedere et petentium desideriis congruum impertiri suffragium. Ideoque postulasti a nobis, quatinus ex nostra apostolica auctoritate concederemus tibi tuisque successoribus in perpetuum, idest integram medietatem de campo in integrum qui vocatur Stagnellum Maledictum, ubi nunc per nostram apostolicam benedictionem salinarum fila noviter construuntur, quem Benedictum de vetero vocari iubemus, cum medietate filorum atque medietate pensionum et omnis publice functionis, que de toto supradicto campo annualiter exierit, et cum omnibus ad supradictum campum qui Stagnellum Benedictum vocatur generaliter et in integrum pertinentibus, constitutum in territorio Portuensi inter campum maiorem et pedicam que vocatur Ticcli, hec omnia iuris nostre Sancte Romane cui Deo auctore deservimus Ecclesie emissa nostra preceptione a presenti tercia indictione tibi tuisque successoribus in perpetuum ad tenendum et perfruendum concedimus tuis inclinati precibus. Si quis autem temerario ausu, quod fieri non credimus, contra huius nostre apostolice confirmationis seriem venire temptaverit, sciat se auctoritate Domini nostri apostolorumque principis Petri anathematis vinculo innodatum et cum diabolo et eius atrocissimis pompis atque cum Iuda, traditore Domini et salvatoris nostri Iesu Christi, in eternum ignem concremandum simulque et in voragine tartarea dimissum cum impiis deficiat. Qui vero custos et observator huius nostri privilegii extiterit, benedictionis gratiam et vitam eternam a Domino consequatur. Scriptum per manum Petri notarii et scriniarii Sancte Romane Ecclesie in mense Iulio indictione suprascripta .III. BENE VALETE.

Papsturkunden, nr. 420, pp. 799-800