Cava de’ Tirreni, Archivio dell’Abbazia della SS. Trinità, perg. A, 19 (ed. Codex Diplomaticus Cavensis, V, n. 764, pp. 93-95)
source date: [1025-03] [Salerno]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini nostri Ihesu Christi. Nos Guaimarius et Guaimarius, pater et filius, dibina opitulante clementia langobardorum gentis principes, per postulationem Gaitelgrime serenissime atque gloriose principisse dilecte coniugi et matri nostre, Quam et pro redemtionis anime et patrie nostre salvationis concedimus tibi domino Adelferi venerabili abbati et spirituali patri oratori nostro totam et inclitam ecclesiam illam cum inclita cripta, in quo ipsa ecclesia a nobo fundamine construere fecisti cum tuo espendio in nomine Sancte et Indibidue Trinitatis a foras hanc nostram salernitanam cibitatem in pertinentia mitilianense. Et cripta ipsa vocatur Arsicza cum rebus a supter et a super iamdictas cripta et ecclesia, que sunt terris, et vineis, et arbustis, et insites, et castaneis, et pomis, et bacuum, et rupis, totum uno tenientem per as fines: de una parte quomodo descendit per medium ballonem, qui dicitur Iuniolu, et coniungit se cum flubio qui Selano vocatur; de alia parte quomodo descendit per medio ribus, qui Sassu bibu dicitur, et coniungit se cum predicto flubio Selanu, et sicut descendit ipso flubio Selano, et coniungit se cum supradicto ballone Iuniolu: de super parte ad fine rebus predicte ecclesie coniunctum est, qualiter vadit de suprana pars a medio predicto ballone Iuniolu usque in medio predicto ribus, qui Sassu Bibu dicitur. As vero omnibus supradictis rebus per supradictas fines, cum omni intro se habentibus et suis pertinentiis, et cum vice de viis et anditis suis, totum et inclitum illud tibi supradicto domino Adelferi abbati concessimus; Ut amodo et semper in tua et de tuis successoribus, qui in ipsa ecclesia prefuerint, sint potestatis illud tenendum, dominandum, possidendum et omnia exinde faciendum quod volueritis, et congregationem monachorum quam in ipsa ecclesia agregare cepisti, si volueris congregationem ipsam augeri, potestatem habeatis eam ampliare, qualiter volueritis. Item, si volueris, bibente te, vel ad diem obitis tui alium abbatem ibidem ordinare, ad tuam sit potestatem, qualiter volueris; et sibe, te volente vel neglegente, ante tuam defuntionem abbas per te in predictum monasterium Sancte Trinitatis ordinatus non fuerit, potestatem habead ipsam congregationem monachorum qui in ipso monasterio fuerint, abbatem inter se eligere et ordinare, qualiter voluerint, alio sic faciant semper per omnes bices, quando abbatem eorum mortuus fuerit, Ita ut amodo et semper monasterium ipsum cum supradictam congregationem et abbates eorum, cum omnibus supradictis rebus et cum aliis rebus, quas in supradicto monasterio quomodocumque datum vel offertum fuerit, semper liberos absolutos permaneand a pars reipublice in sua potestate et arbitrio, et non habeamus potestatem, nec nos, nec successoribus nostris exinde tollere, nec pensionem, nec censum, nec plateaticum, nec qualiscumque serbitium vel dationem. Iterum concedimus tibi supradicto domno Adelferi abbati totis et integris albeis de predicto flubio et de ipsis ribis et ballonibus, cum omnibus ripis ex undique partibus ibidem adiunctis, eum omnibus aliis albeis, fluminibus et aquarum, que ubicunque ad aliis rebus predicti monasterii sunt et fuerint coniunctos, ut semper potestates habeant pars predicti monasterii in ipsis albeis clusamina et antepositiones facere et habere, et in ripis earum fodere, ut aquis ipsis lebare et extorquere et portare per ipsis rebus ipsius monasterii, ubi aut qualiter voluerint, et molina et omnes suas utilitates exinde facere et abere, qualiter pars predicti monasterii voluerint, absque omnibus contrarietatibus nostra nostrorumque successorum, vel cuiquam hominum. Item concedimus tibi iamdicto domno Adelferii abbati omnibus liberis illis hominibus qui in omnibus supradictis rebus sunt, vel fuerint habitantes, ut semper sint liberi absoluti a pars reipublice; et non habeamus potestatem nec nos, nec successores nostros eorum tollere aut facere tollere pensionem, nec plateaticum, nec qualiscunque censa vel dationes, nec quolibet serbitium eorum tollere aut inponere, vel exigere querantur; set semper a partibus reispublicis securis et liberis persistant sub defensione et protectione tuaque domni Adelferi abbati et de successoribus tuis, qui in ipso monasterio prefuerint. Pariterque concedimus tibi supradicto domno Adelferii abbati, licentias abeatis per rebus nostri palatii vel successorum nostrorum vos et monachos, et ipsis aliis vestris hominibus, per totis montaneis lignamina abscidere, et tollere, et portare ubi volueritis, pro utilitatibus, et que congrua sunt predicti monasterii faciendum, qualiter voluerint. Quam et concedimus tibi supradicto domno Adelferi abbati omnes res ex mortuorum et rebus nostri palatii, qui infra et erga rebus ipsius monasterii sunt vel fuerint, ut pars ipsius monasterii securiter illud habeat, faciendum quod voluerint. Et si qualiscumque tempore acciderit pars predicti monasterii sacramenta dare de quacumque re, non possant vos vel successores vestros, nos aut successores nostros, nec qualiscumque umana persona abbates vel monachos ipsius monasterii ad sacramenta ipsa dandum provocare, aut coegere, aut illis molestare; set per omnes vices illis laicis hominibus, qui in ipso monasterio et in rebus ipsius monasterii sunt vel fuerint, quales ex illis pars ipsius monasterii voluerint, sacramenta ipsa iurare faciant, qualiter eis per legem iudicatum fuerint, et semper firmum stabilemque permaneant. As omnibus supradictis concessionibus, qualiter supra legitur, Tu supradictus domnus Adelferius et successores tuos, qui in ipso monasterio Sancte Trinitatis prefuerint, illud habendum, dominandum, possidendum et omnia exinde faciendum quod volueritis, et a nullo ex nostris iudicibus, comitibus, sculdais, castaldeis, vel a quibuscumque agentibus patiamini inde molestationes aut contrarietates; set amodo et deinceps per unc nostrum roboreum preceptum cunctas supradictas nostras concessiones securiter habeatis in predicta ratione. Quod vero preceptum concessionis ex iussionibus supradictorum gloriosorum principum scripsi ego Aceprandus clericus, in anno tricesimo septimo principatus supradicti domni nostri Guaimari et septimo anno principatus supradicti domni guaimari eius filio gloriosis principibus. De mense martius hoctaba indictione.

Editions: CDC, V, n. 764. Document summaries: Schipa 1887 [1968]*, p. 755 [261]*, n. 39.

Loré 2008, pp. 13-14.

http://alim.dfll.univr.it/Notarili/alimnot.nsf/(DocumentiPID)/B26305E41F25097CC12573E7004C2466!opendocument