Cava de’ Tirreni, Archivio dell’Abbazia della SS. Trinità, perg. A, 4 (ed. Codex Diplomaticus Cavensis, I, n. 111, pp. 139-140)
source date: [899-08] [Salerno]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini Dei salvatoris Ihesu Christi. Declaro ego Wuaimarius princeps et imperialis patricius, quia concessum est mihi a sanctissimis et piissimis imperatoribus Leone et Alexandro per berbum et firmissimum preceptum bulla aurea sigillatum integram sortem Benebentane probincie, sicut divisum est inter Sichenolfum et Radelchisum principem, ut liceret me exinde facere omnia, quod voluero, sicut antecessores mei omnes principes fecerunt. Proinde concessimus in ecclesia Beatissimi Maximi pro nostre salutis anime, quem domnus Waiferius princeps pater meus a nobo fundamine construxit intus hanc nobam civitatem salernitanam, hunc serbum sacri nostri palatii Lupus filius Ragimperti cum uxore sua, et filiis, filiabus, nuris et nepotibus suis, cum omnibus rebus substantia illorum, movile adque immovile, et cum omnibus illorum pertinentiis, pro quo ipse Lupus cum Saracenis ambulavit et pactuotes fuit, quando ipse storus super hanc predictam civitatem resedit, et proinde supradictum Lupus concessimus in predicta sancta ecclesia cum uxore sua et filiis, filiabus, nuris et nepotibus suis, sicut supradictum est, pro eo quod postquam nobis culpatus fuit, postea autem ipsa eiusdem mulier super annum spatium ipsum Lupum abuit birum et ipsi filiis, filiabus et nepotibus suis postea genuerunt, et iusta legem ad sacrum nostrum palatium perbenerunt potestatem, cum omnibus rebus substantiis suis movile adque inmovile cum omnibus suis pertinentiis in supradicta sancta ecclesia concessimus securiter abendum. et constituimus, ut nullus basilico, nec stratigo, nec protospatarius aud spatarius, candidatus, aud spatarius, aud gastaldeus, aud sculdais, aud qualiscumque alius reipublice hactionarius, vel qualiscumque alius serbus sanctorum imperatorum habeant potestatem in illos, vel in eorum rebus qualemcumque angariam, vel dationem exigendum, set ipsa iamdicta sancta ecclesia omni tempore securiter illos possideant, sicut illorum sanctum berbum continet, quem nobis concesserunt, ut omnes homines nostri licerent suos dominare serbos cum omnibus rebus substantiis suis vel aldionibus, ut omnes residerent subtus ficum suam habsque omni contradictione sancti imperii nostri. iterum volumus, ut si rector suprascripte ecclesie illos vel illorum rebus substraere voluerit de potestate iamdicte ecclesie, rebertantur in potestatem de heredibus nostris, sicut per illorum suprascripte potestatis nobis concessum est, et ab illo tempore, quo ipse lupus pactuotes fuit et ad potestatem nostri palatii perbenit cum omnibus rebus substantie illorum et usque modo cum omnia illorum pertinentiam, sic in integrum in prefata sancta ecclesia concessimus, sicut supradictum est, ad securiter abendum. Quod bero preceptum concessionis ex iussione suprascripte potestatis (+) scripsit ego Ursus notarius. Actum Salerno de anno vicesimo tertio, et de anno septimo principatus domni Waimarii principis filio meus, de mense augustus secunda indictio.

Editions: CDC, I, n. 111. Document summaries: Schipa 1887 [1968]*, n. 10, p. 744 [252]*.

Loré 2013a, p. 70.

http://alim.dfll.univr.it/Notarili/alimnot.nsf/(DocumentiPID)/83D80578B6A17E22C125723F00703C4E!opendocument