Cava de’ Tirreni, Archivio dell’Abbazia della SS. Trinità, perg. A, 7 (ed. Codex Diplomaticus Cavensis, I, n. 179, p. 232)
source date: [950 November] [Salerno]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini Dei salbatori nostri Ihesu Christi. Concessimus nos vir gloriosissimus Gisolfus divina providentia langobardorum gentis princeps, pro amore omnipotentis dei et salute anime nostre, per rogum domne Gaitelgrime dilecte matrix nostre tibi Iohanni abbati patri nostro et in tuo monasterio, que a nobo fundamento intus hec civitatem Salernitanam fundasti, terras pertinentes sacri nostri palatii, que est hiscla ubi Due flumina dicitur acto Lucaniano, in qua ecclesia Sancte Dei genetrici virginis Marie sita est cum terris, silvis, aquis, et aquarum usibus per circuitum ipsius ecclesie, idest ex omnibus partibus miliaria quattuor, cum finis et viis, et cum omnia infra se habentibus; in ea ratione, ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboreum preceptum, ea que prelegitur, tu nominatus Iohannes abba, tuisque successoribus et pars vestri monasterii securo nomine habere et possidere baleatis, et omnia exinde faciatis quod volueritis, et a nullo ex nostris iudicibus, comitibus, castaldeis, vel a quibuscumque agentibus, habeatis exinde aliqua requisitione, set perpetuis temporibus securiter hanc firmiter eos habeatis. quod vero preceptum concessionis ex iussione suprascripte potestatis (+) scripsi ego Petrus notarius. Actum Salerno palatio de anno octabo decimo, MENSE NOBEMBER NONA INDICTIO.

Editions: CDC, I, n. 179. Document summaries: Schipa 1887 [1968]*, n. 17, p. 746 [254]*.

Loré 2013b, p. 34.

http://alim.dfll.univr.it/Notarili/alimnot.nsf/(DocumentiPID)/A471A7B126999A69C125724000701092!opendocument