Novara, Archivio Storico Diocesano, Documentario Episcopale I, n. 2 (Rotolo dei Diplomi, n. 7)
source date: [910 June 13] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Dei aeterni. Berengarius gratia Dei rex. Si iustis Deo et nobis famulantium peticionibus nostre serenitatis aures accomodamus, ut in die tribulationis Deum propitiatorem habeamus proficere non dubitamus. Quapropter omnium fidelium sancte Dei Eclesie nostrorum videlicet presentium et futurorum noverit industria, qualiter domina Angeltrudis gloriosa imperatrix et Adalbertus gloriosus marchio dilectus gener et fidelis noster nostram exoraverunt clementiam, quatenus Gariardo vicecomiti eiusdemque Adalberti fideli per nostri precepti paginam confirmare dignaremur omnes res et familias quas idem Gariardus quolibet inscriptionis titulo iuste et legaliter adquisivit vel parentum successione optinuit. Quorum peticionibus moti, id fieri annuimus, hoc nostre confirmationis preceptum scribi iubentes, per quod sepe dicto Gariardo roboramus omnes res proprietarias quocumque modo legaliter ab eo adquisitas, tam curtes illas videlicet Caddo et Bromosello atque Longomiso cum earum integritatibus nominative quantum ex ipsis quondam pertinuit de comitatu Oxilense et per precepta a nostris predecessoribus optinuit per singula loca et vocabula, quamque alias suas proprietates quas aut per precepta aut vindictionis sive inscriptionis vel commutacionis aut alterius cuiuslibet inscriptionis titulus iuste et legaliter adquisivit, cum campis, vineis, sediminibus, silvis, stalariis, pratis, pascuis, ripis, rupinis, montibus, planiciebus, cultis et incultis, molendinis, piscationibus, aquis aquarumque decursibus, casis, familiis utriusque sexus, servis et ancilis, aldionibus et aldini cum omni legitima possessione sua adquisita et adquirenda, statuentes ut nullus eundem Gariardum de rebus suis aliquibus quoquam in tempore iniuste devestiat, sed faciat ipse Gariardus ex omnibus memoratis rebus quicquid voluerit, omnium magna rum parvarumque persona rum molestacione remota. Si quis autem hanc nostre confirmationis paginam violare temptaverit, .C. libras auri optimi componere cogatur, medietatem palatio nostro et medietatem prelibato Gariardo suisque heredibus. Quod ut verius credatur diligentiusque observetur, manu propria corroboravimus anulique nostri inpressione assignari iussimus. Data id. iun., anno incarnationis Domini nostri .DCCCCXVI., domni quoque Berengarii gloriosissimi regis .XXIII., indictione .VIII. Actum Papia. In Dei nomine feliciter.

DD B I, n. 71, pp. 192-193; BSSS (78-80), n. 29, pp. 41-42