Novara, Archivio Storico Diocesano, Documentario Episcopale I, n. 5
source date: [892 August 7] [Momo (Novara)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(SN) In Nomine Domini Nostri Iesu Christi. Uuidus divina ordinante providencia imperator augustus anno imperii eius secundo, septimo die mense augusti, indicione decima. Comutacio bone fidei nossitur esse contractum ut vice emcionis obtineat firmitatem eodemque nexu oblicant contraentes. Placuit itaque et bona convenit voluntatem inter domnus Liutherius episcopus sancte Novariense Eclesie necnon et Cunibertus qui et Acio filio bone memorie item Cuniberti de loco Dulciaco ut in Dei nomine debeat dare sicut a presenti dedit his ipse domnus Liutherius episcopus eidem Cuniberti in caussa comutacionis hoc sunt pecies tres de terra ille iuris eclesie sancti Gaudenti quod abere visus est in loco et fine Dulciaco; prima pecia terra infra ipso vico quod est campo qui uno caput tenit terra ipsius Cuniberti, alio capo tenit in via, uno lato tenit in ingresso ipsius Cuniberti, alio lato terra Sancte Marie; secunda pecia terra campo loco ubi dicitur a Limite, qui uno capo tenit in via, alio capo terra Ossilense, uno lato terra Sancte Marie, alio lato via; tercia pecia terra campo ubi dicitur a Fossado, qui uno capo tenit in via, alio capo terra Gulfardi, uno lato ipsius Cuniberti, alio lato terra Ossilense; et sunti ste tres pecies terra tote insimul per iusta mensuras iugia una et perticas iugiales una et taboles quabtuor. Quidem et advicem terra dedit his ipse Cunibertus eidem domni Liutheri episcopus ad parte ipsius eclesie Sancti Gaudenti pro suprascripta terra similariter in caussa comutacionis hoc est pecia una de terra campo illo iuris ipsius Cuniberti quod abere visus est in suprascripto loco et fundo Dulciaco, loco ubi dicitur Puciolo, qui uno capo tenit in Fossado, alio capo terra Sancti Petri, uno lato terra domni regi, alio lato terra ipsius Sancti Gaudenti et est per iusta mensuras iugia una et perticas iugialis undicem et taboles sex. His ergo rebus terre superius nominatis unacum fines et accessiones suas seu superioribus et inferioribus suis, sicut mensuras et coerencies legitur, sibi uni alterius in caussa comutacionis dederunt et tradiderunt ad abendum et faciendum exinde a presenti die tam ipse Liutherius episcopus vel suis successoribus et ipse Cunibertus vel suis heredes legaliter quicquid voluerint aut previderint sine omni uni alterius contradicione; et ipse domnus Liutherius episcopus direxit missum de sui presencia id est Mainardus vasallo ipsius episcopus ad ipsa comutacione previdendum unacum viri idoneis extimatores qui subter leguntur dixerunt quod amplius et melioratam terra recepit his ipse domnus Liutherius episcopus de eodem iamdicto Cunibertus quam ei dediset et legibus comutacio ista iuste et recte fieri potest et spoponderunt sibi uni alterius quisquo dedit ab omni omine defensare promiserunt. Pena vero inter se posuerunt ambarum partibus ut quid ex ipsis aut heredes vel successores eorum qui se de hanc comutacione augere aut removere aut extollere quesierint aut non remanserint in ea omnia qualiter superius legitur, conponant pars partis fidem servantis in dublum ipse suprascripte terre restituere promiserunt melioratis qualis in tempore fuerint aut valerit sub extimacionem in eodem loco. Unde due comutacionis conscripte sunt. Actum in Mumo. Signum + manus Cuniberti qui et Acio qui hanc cartulam comutacionis fieri rogavi et ei relecta est. Signum +++ manus manibus Ariulfi filio bone memorie Cristiani de Olegio et Petroni filio bone memorie Gandeverti de Dulciaco et Petroni filio bone memorie Ederici et Todoni filio bone memorie Sicadeverti de Clevate qui ut supra extimatore fuerunt et testes. Signum +++ manus manibus Mainardi et Raginaldi, Ragimfredi et Stevanoni vasalli ipsius episcopi testes. Signum ++ manus manibus Agoini et Drochoni vasalli ipsius episcopi testes. Signum + manus Ropaldi de Longniate avocatum ipsius episcopatum teste. Signum + manus Ioanni filio bone memorie item Ioanni de Segagiaco ex genere Alamannorum teste. Signum + manus Aistolfi de Vaure teste. Signum + manus Roderici ex genere Alamannorum de Sevenisio teste. Signum + manus Uuillandri de Novaria teste. (SN) Agiprandus notarius scriptor huius cartule comutacionis post tradita conplevi et dedi.

ChLA 57, n. 6, pp. 40-41; BSSS (78-80), n. 18, pp. 25-27