Novara, Archivio Storico Diocesano, Documentario Episcopale I, n. 2 (Rotolo dei Diplomi, n. 12)
source date: [913] [Data desunta dalla ricorrenza dei medesimi intervenienti nel diploma DD B
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei eterni. Berengarius gratia Dei rex. Noverit universorum fidelium sancte Dei Eclesie nostrorumque presentium scilicet et futurorum industria, Adalbertum gloriosum marchionem dilectumque generum nostrum atque Grimaldum illustrem comitem atque karissimum fidelem nostrum nostram humiliter impetrasse clementiam, quatenus quendam mansum situm de comitatu Laumellino, pertinentem videlicet de curte eiusdem comitatus que dicitur Cario, locatum quoque in insula Sparoaria et rectum atque laboratum per Iohannem servum ad eundem mansum pertinentem, cum omnibus apenditiis et pertinentiis suis una cum ipso Iohanne et uxore et filiis ac filiabus suis Autberto vicecomiti iure proprietario hac nostra auctoritate concedere perhenniter dignaremur. Quorum precibus annuentes, iam dictum mansum in prenominata insula existentem et de iam fata curte Cario hactenus pertinentem cum omnibus ad se pertinentibus, casis videlicet, terris, vineis, campis, pratis, silvis, salectis, sationibus, aquis aquarumque decursibus, molendinis, piscationibus, runcuris, stalariis, paludibus, cultis et incultis, divisis et indivisis, una cum eodem Iohanne et uxore ac filiis et filiabus suis, servis quoque et ancilis et cum universis legalibus pertinentiis ad se pertinentibus pretaxato Autberto vicecomiti proprietario nomine concedimus et largimur, ac de nostro iure et dominio in eius ius et dominium omnino transfundimus ac delegamus ad abendum, tenendum, vendendum, commutandum et quicquid voluerit faciendum, omnis potestatis contradictione remota. Si quis ergo [hoc nostre concessionis preceptum infringere vel violare quandoque temptaverit, sciat se compositurum auri optimi libras .XL., medietatem kamere nostre et medietatem predicto Autberto vel cui ipse habere concesserit vel statuerit. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manu propria roborantes de anulo nostro subter sigillari iussimus]

DD B I, n. 93, pp. 247-248; BSSS (78-80), n. 37, pp. 51-52