Novara, Archivio Storico Diocesano, Documentario Episcopale I, n. 2 (Rotolo dei Diplomi, n. 19)
source date: [911-915] [Nei diplomi di Berengario I Grimaldo compare con il titolo di comes a
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue Trinitatis. Berengarius divina favente clementia rex. Noverit omnium fidelium sancte Dei Eclesie nostrorumque presentium scilicet ac futurorum [industria], Berchtilam dilectissimam coniugem nostrique [regni] consortem nec non et Odonem illustrem virum dilectumque fidelem nostrum suppliciter nostram exorasse clementiam, quatenus quondam curtem que nominatur Runco pertinentem de comitatu Laudensi, sitam in eodem comitatu, adiacentem iuxta fluvium qui dicitur Brembio non longe a fluvio Lambro, cum omnibus adiacentiis et pertinentiis suis, nec non et Petrus servus eiusdem comitatus, qui in ipsa curte habitare videtur, filium quondam Landoni de vico Antoniano cum uxore et filiis ac filiabus suis, seu quicquid ad comitatum Laudensem pertinet de mercato quod dicitur de Vicomercatum cum teloneo vel censu aut redibitionibus cum omni curatura sua, et terram que ad eundem mercatum aliquo modo pertinet simul cum mansionibus et omnibus ad se pertinentibus Grimaldo glorioso comiti iure proprietario concedere dignaremur. Quorum precibus aclinati, prenominatam cortem Runcum cum toto domo cultili sui omnibusque masseritiis atque familiis utriusque sexus, servis et ancillis, aldionibus et aldianis, casis videlicet, terris, vineis, campis, pratis, silvis, pascuis, salectis, sationibus, aquis aquarumque decursibus, molendinis, piscationibus, una cum prenominato Petro servus eiusdem comitatus, qui ibidem habitare videtur, seu quicquid ad eundem comitatum pertinere dinoscitur de mercato quod dicitur de Vicomercato cum teloneo, districtionibus, reddibitionibus atque censu seu cum omni curatura sua, et terra ac mansionibus exinde iuste et legaliter pertinentibus iam dicto Grimaldo comiti in integrum presenti auctoritate concedimus et largimur, et de nostra potestate in suam potestatem transfundimus atque donamus ad abendum, tenendum […]

DD B I, n. 104, pp. 269-270; BSSS (78-80), n. 32, pp. 45-46; HPM 13, n. 455, col. 787