Torino, Archivio di Stato, Museo Storico (DD U L, pp. 107-108, n. XXXV)
source date: [933 July 25] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C ) In nomine domini Dei aeterni. Hugo et Lotharius gratia Dei reges. Noverit omnium fidelium sanctae Dei Ecclesiae nostrorumque presentium scilicet ac futurorum universitas, Ingelbertum comitem dilectumque fidelem nostrum nostram postulasse celsitudinem, quatinus cuidam fideli nostro Alledramo comiti quandam cortem que nominatur Auriola, adiacentem in comitatu Vercelense, concedere dignaremur. Cuius petitionibus inclinati, iam dictam cortem cum omnibus rebus inter duo flumina, Amporio scilicet et Stura, una cum castro et capellis, kasis, massariciis, vineis, campis, pratis, pascuis, silvis, salictis, sationibus, ripis, rupinis, montibus et vallibus, planiciebus, molendinis, piscationibus, venationibus, servis et ancillis, aldionibus et aldianis omnibusque rebus ad ipsam cortem perinentibus vel aspicientibus in integrum, per hoc nostrae inscriptionis preceptum concedimus, donamus atque largimur, et de iure regni nostri in eius ius et dominium omnino transfundimus ac delegamus, ut habeat ipse suisque heredes habeantque potestatem tenendi, vendendi, comutandi, alienandi, pro anima iudicandi, vel quicquid eorum decreverit animus faciendi, omnium hominum contradictione remota. Si quis igitur huius nostri precepti violato exstiterit, sciat se compositurum auri optimi libras centum, medietatem kamerae nostrae et medietatem prefato Alledramo comiti suisque heredibus. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manibus propriis roborantes anulo nostro insigniri iussimus. Signa serenissimorum (MF) (MF) Hugonis et Lotharii regum Petrus cancellarius ad vicem Garlandi abbatis et archicancellarii recognovi et subscripsi (SR) (SI D) Data .VIII. KAL. AUG., anno dominicae incarnationis DCCCCXXXIIII., regni vero domni Hugonis invictissimi regis octavo, et domni Lotharii item regis tertio, indic. sexta. Actum Papia, feliciter.

DD U L, n. 35, pp. 107-108