Torino, Archivio di Stato (MGH D H II Arduin D. 8)
source date: [1003] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae trinitatis. Ardoinus divina favente gratia invictissimus rex. Si adeuntibus digne postulata largimur, precipue convenit, ut nostrae dilectissimae coniugis atque consortis regni nostri Bertae postulationibus libentissime aclinemur. Quocirca omnium fidelium sanctae dei aecclesiae nostrorumque presentium ac futurorum noverit industria, qualiter interventu ac petitione nostrae dilectissimae coniugis Bertae et Petri pontificis Cumani nostrique prestantissimi fidelis Tedeverto sanctae Iporiensis aecclesiae diacono concedimus et donamus cortem de Orco plurium…, quae olim Cortis regia nominabatur, nunc vero ab loci illius incolis sancti Georgii castrum apellatur, in comitatu videlicet Iporiensi reiacentem, et vallem etiam supra montem quae Clivis dicitur… eidem Tedeverto levite similiter largimur cum omnibus illarum pertinentiis et adiacenciis, scilicet cum castellis plurimis capellis villis montibus alpibus vallibus… pratis pascuis silvis astallareis castenetis ripis rupinis paludibus aquis aquarumque decursibus terminis accessionibus forestibus in predicto comitatu consistentibus nec non etiam… servis et ancillis aldionis et aldianis omnibusque rebus mobilibus et inmobilibus in integrum. Insuper tribuimus supra dicto levitae Tedeverto omne destrictum mercata teloneum curaturam… cum omnibus publicis reddibicionibus ad eandem cortem vel ad prefatas valles pertinentibus et de nostro iure ac dominio in eius ius et dominium transfundimus ac delegamus, eo videlicet ordine ut ipse vel quibuscumque ipse dederit aut proprietarii iuris inde cartam fecerit, habeant teneant firmiterque possideant, sitque eis facultas vendendi tenendi pro anima iudicandicandi donandi vel alineandi vel commutandi vel quicquid animus eorum decreverit voluntas faciendi, omni publica molestacione ac omnium hominum contradiccione vel fatigacione funditus remota. Si quis vero temerario ausu, quod minime credimus, huius nostri regni huic concessionis ac donationis violator extiterit aut frangere temptaverit, sciat se compositurum auri cocti libras ducenti, medietatem camerae nostrae et medietatem Tedeverto prenominato vel cui per concessionem cartule dederit. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manu propria roborantes sigilli nostri impressione fieri iusimus. Signum domni Ardoini serenissimi (M.) et invictissimi regis. Cunibertus cancellarius vice Petri Cumani episcopi et archicancellarii regnovit et subscripsit (SI. D.) Data… anno dominicae incarnationis millesimo III, indictione I, anno vero domni Ardoini regis invictissimi regnante I; actum Papiae in Ticinensi palacio; feliciter amen.

MGH D H II Arduin, n. 8, pp. 709-711