Milano, Biblioteca Ambrosiana (MGH D H II Arduin D. 4)
source date: [1002 March 25] [Montiglio; castrum]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue trinitatis. Ardoinus divina favente clementia rex. Notum sit omnibus fidelibus nostris, quia interventu Berte regine nostre dilecte coniugis pro divino respectu et remedio anime nostre et pro salute nostra et propagatione regni nostri dedimus in integrum et in perpetuum sancto Abondio omnem illam partem de castro Berizona, que ad nostram publicam pertinuit tam intus quam foris, cum omnibus appendiciis suis, cum mercatis teloneis servis et ancillis aldionis et aldiabus, cum omnibus publicis redditibus et functionibus, cum ipsa quoque porta que publico usui hactenus deservivit, ut libere secure quiete pacifice cum omni potestate et Petrus Cumanus episcopus pro integritate sue fidei et puritate servicii et omnes sui successores habeant teneant et quicquid eorum voluntas decreverit ad cultum divinum fatiant, quia predictum castrum Berizona cum omnibus que ad illud aut intus aut foris pertinuerunt a nostro iure et dominio et ab omni publica repeticione in ius et dominium sancti Abondii omnino transfundimus dedimus donavimus, ut absque publico respectu et sine omni publica inquietatione omnia supra scripta pertinentia cum servis et ancillis ita teneant iudicent et ordinent sicut cetera loca, que ante centum annos ecclesia sancti Abondii aquisivit et tenuit. Decet enim et regno nostro est incrementum de hiis que deus dedit deo dare et ei honorem retribuere, qui gratis honorat et a quo omnis honor procedit. Quod ergo deo damus, de suo est, et quod eius sanctis conferimus, dei dono et sanctorum precibus recepimus. Honoremus ergo sanctos, ditemus loca sanctorum, ut ipsos apud deum adiutores habeamus et intercessores. Per hoc enim predecessores nostri deo multum placuerunt; per hoc et nos speramus et vite salutem et regni augmentum et pacis prosperitatisque honorem. Iubemus igitur, ut nullus dux marchio comes vicecomes, nullus Latinus, nullus Teutonicus, nulla regni nostri magna vel parva persona deinceps de predicto castro Berizona aut de aliqua eius pertinentia aut intus aut fori sullo in tempore per aliquod ingenium se intromittere audeat nec unquam ecclesiam sancti Abondii inde disvestire presumat aut Petrum nostrum fidelissimum episcopum Cumanum aut ullum eius successorem inde inquietare molestare aut per ullum placitum fatigare contendat. Si quis autem fecerit, mille libras coctissimi auri componat, medietatem nobis et sancto Abondio alteram, et hoc preceptum omnibus temporibus in sua maneat firmitate. Quod ut credatur verius, conservetur diligentius, hoc preceptum scribi iussimus, manu nostra firmavimus et nostro sigillo insigniri precepimus. Signum domini Ardoino serenissimi (M.) et invictissimi regis. Cunibertus cancellarius vice Petri Cumani episcopi et archicancellarii recognovit. Data octavo kal. aprilis anno dominice incarnationis nonagesimo millesimo secundo, indictione quinta decima, anno vero domini Ardoini regis regnante primo; actum castro Montigio; feliciter amen.

MGH D H II Arduin, n. 4, pp. 703-704