Parma, Archivio di Stato, Diplomatico, Diplomi imperiali, cass. 1, n. 1
source date: [826 July 10] [Ingelheim (DE)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini dei et salvatoris nostri Iesu Christi. Hludouuicus et Hlotharius divina ordinante providentia imperatores augusti. Cum iustum esse constat, ut regalis atque imperialis potestas his auxilium exhibeat, quorum necessitas hoc postulare comprobat, tunc non minus aequitatis ordo videtur exigere, ut his eadem potentia liberius aurem accomodet et eorum petitiones ad effectum perducat, quorum fideli famulatu manifesta devotionis obsequia demonstrantur. Idcirco notum fieri volumus omnium fidelium nostrorum tam praesentium quam et futurorum industriae, qualiter concessimus cuidam fideli nostro Bosoni comiti ad proprium quasdam res proprietatis nostrae, quae sunt in Langobardia, in pago videlicet Ictimolensi, quod pertinet ad comitatum Vercellensem, id est in villa, quae dicitur Bugella, mansum dominicatum cum casa dominicata et aliis edificiis et cum mancipiis desuper commanentibus et ceteros mansos cum mancipiis desuper commanentibus vel quantumcumque ad praedictam curtem Bugellam praesenti tempore pertinere dinoscitur, cum domibus, aedificiis, mancipiis utriusque sexus, terris, vineis, pratis, pascuis, silvis, aquis aquarumve decursibus, molendinis mobilibus et immobilibus, exitibus et regressibus vel quantumcumque, sicur superius dictum est, ad praedictam curtem pertinere videtur, tam curtes quam loca vel alpes et silvas vel omnia quicquid, sicut iam supradictum est, ad praedictam curtem Bugellam aspicit et nostri iuris atque possessionis in re proprietatis est, totum et ad integrum, exquisitum et inexquisitum praedicto fideli nostro Bosoni ad proprium per hanc nostrae auctoritatis confirmationem concessimus, ob hoc scilicet, quia ille nobis tradidit de suis propriis rebus per cartulam traditionis in villa, quae dicitur Bechi, mansos octo cum cappella iuxta fiscum nostrum, qui dicitur Niumaga, cum domibus, edificiis, mancipiis, terris, pratis, pascuis, aquis aquarumve decursibus, molendinis, exitibus et regressibus, quantumcumque in praedicta villa est vel quae ad eam in quibuscumque locis aspicit. Et ideo res superius praescriptas, quas ei praesentaliter per hanc nostrae auctoritatis praeceptionem iure proprietario ad habendum concedimus, decernimus atque iubemus, ut quicquid abhinc in futurum iure proprietario facere vel iudicare voluerit, libero in omnibus potiatur arbitrio faciendi quicquid elegerit. Et ut haec auctoritas confirmationis nostrae firmior habeatur et per futura tempora melius conservetur, manibus propriis subter eam firmavimus et anuli nostri inpressione sigillari iussimus. (N. T.) Signum (M.) Hludouuici serenissimi imperatoris. Durandus diaconus ad vicem Fridugisi recognovi et (S. R., N. T.) (S. I. D.) Signum (M.) Hlotharii gloriosissimi augusti. Data VI idus Iulias, anno Christo propitio XIII imperii domni Hludouuici et Hlotharii IIII serenissimis augustis, indictione IIII; actum Engilinheim palatio regio, in dei nomine feliciter amen.

MGH DD LdF 2, n. 256, pp. 639-641; ChLA 93, n. 1.