Torino, Archivio di Stato (MGH DD O I, n. 251)
source date: [962 December 30] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C.) In nomine sancte individueque trinitatis. Otto divina providente clementia imperator augustus. Si ratis nostrorum fidelium peticionibus asensum prebemus, promciores eos in nostro fore obsequio minime titubamus. Quocirca omnium sancte dei ecclesia fidelium nostrorumque presentium scilicet ac futurorum comperiat industria, qualiter interventu atque consultu amantissime nostre coniugis Adheleide nostrique imperii consortis per hanc nostri precepti paginam concedimus donamus atque largimur Aimoni commiti dilectoque nostro fideli corticulas duas iuris regni nostri in Vercellensi commitatu coniacentus que Andurni et Molinaria nominantur, una cum capellis villis massaritiis rupibus planiciebus terris cultis et incultis aquis molendinis piscationibus aldionibus et aldiabus utriusque sexus familiis districtis publicisque vectigalibus et pensionibus omnibusque que dici vel nominari possunt ad predictas corticulas in integrum pertinentibus, nec non et a nostro iure et dominio in prefati comitis ius et dominium omnino transfundimus et delegamus. Insuper hac nostra preceptali auctoritate confirmamus et corroboramus eidem fideli nostro omnes res et utriusque sexus familias iuris sui, videlicet cortes Alice, Cavaliaga, Casanova, Ropoli in Vercellensi commitatu coniacentes atque Caxana, Bremitu Ticinense, Zentiano, Astelliano, Gomarasca, Caldanaxo, Calvarengo et Frassinetu in Lomellensi commitatu scitas, una cum castellis villis capellis massaritiis vineis campis insulis aquis molendinis piscationibus districtis pensionibus aldionibus et aldiabus servis et ancillis omnibusque que dici vel nominari possunt ad predictas curtes et res pertinentibus in integrum. Preterea si de predictis rebus a nobis concessis et de pretaxatis a nobis confirmatis legales querimonie contra eum orte fuerint aut de carum terminis litigaverint, hac nostra imperiali auctoritate concedimus ei, ut per inquisitionem et sacramentum trium liberorum hominum liceat eum affirmare quod iure proprietario inde investitus fuerit et eas firmiter tenuerit, ac deinde habeat teneat firmiterque possideat ipse suique heredes habeantque potestatem tenendi donandi vendendi commutandi pro anima iudicandi et quicquid eorum decreverit animus fatiendi, omnium hominum contradictione remota. Si quis igitur contra hanc nostri precepti paginam ire temptaverit aut infringere presumpserit, sciat se compositurum auri optimi libras centum, medietatem camere nostre et medietatem predicto comiti suisque heredibus. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manu propria roborantes annulo nostro subter iussimus insigniri. Signum domni Ottoni invictissimi imperatoris (M.) augusti. Liutgerius cancellarius advicem Guidonis episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi Data III. Kalendas ianuarii anno dominice incarnationis DCCCCLXIII, indictione VI, anno imperii serenissimi Ottonis imperatoris primo; actum Papie.

MGH DD O I, n. 251, pp. 359-360