Masino, castello di, Archivio dei conti Valperga (MGH DD H II Arduin D. 6)
source date: [1002-1003] [Il testo dell'originale non presenta datazione, che è quindi desunt
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C) In nomine sanctae et individuae trinitatis. Hardoinus divina favente misericordia rex. Si nostrorum fidelium peticionibus adsensum praebemus, devociores eos fore nostrae fidelitatis obsequio minime titubamus. Idcirco noverit omnium fidelium sanctae dei aecclesiae nostrorumque presentium ac futurorum solertia, qualiter interventu ac peticione Bertae dilectissimae consortis regni nostri per hoc nostrum praeceptum, prout iuste et legaliter possumus, confirmando corroboramus et confirmamus Cuniberto Vercellensis ecclesiae preposito atque nostri cancellario curtem Desianam sibi iure proprietario pertinentem cum castro et capellam ibidem consistentem una cum mansis terris vineis pratis pascuis silvis molendinis aquis aquarumque decursibus piscariis omnibusque que dici vel nominari possunt ad ipsam cortem aspicientibus in integrum. Verum etiam concedimus atque donamus ipsi prefato Cuniberto omne publicum destrictum mercata teloneum atque sagumum curaturas omnemque publicam redhibitionem, quam infra Desianam villam pars publica exigere aut sperare potuerat aut defforis iuxta ipsam villam usque ad unum milliarium in circuitu, de comitatu Vercellensi hactenus pertinentem, statuentes, omnes querelas et intentiones omnium hominum in ipsa villa degentium et habitantium ut ipse Cunibertus nostri cancellarius suique heredes aut cuicumque ipse dederit nostri esistentes missi ita diffiniant legaliter, tamquam si nostri comitis palatii ibi adeset presentia. Predictum igitur destrictum omnemque publicam funccionem Desianae villae, sicut superius declaratum est, de regni nostri iure et dominio in praefati Cuniberti ius et dominium omnino transfundimus ac delegamus, ut ipse suique heredes vel quibuscumque ipse dederit, habeant teneant firmiterque possideant iure perpetuo atque omnium hominum contradiccione remota. Precipientes igitur regali iubemus potestate, ut nullus archiepiscopus episcopus dux marchio comes vicecomes nullaque nostri regni marva parvaque persona iam dictum Cunibertum prepositum suosque heredes vel eos quibus dederit de prelibatae villae destricto teloneo curatura sagumo vel de omnibus quae dici vel nominari possunt ad nostrae regiae potestatis iure pertinentibus usque ad unum miliarium in circuitu inquietare molestare vel disvestire presumat. Si quis igitur huius nostri precepti statutum aliquando infringere conatus fuerit, sciat se compositurum auri optimi libras mille, medietatem camerae nostrae et medietatem iam dicto Cuniberto preposito et nostri cancellario eiusque heredibus. Quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus observetur, manu propria presentem paginam confirmantes sigilli nostri impressione inferius iussimus sigillari. Signum domni Hardoini serenissimi (M.) et invictissimi regis. Cunibertus cancellarius vice Petri Cunani episcopi et archicancellarii recognovit. (SI. D.)

MGH DD H II Arduin n. 6, pp. 706-708

F. Panero, Una signoria vescovile nel cuore dell'impero: funzioni pubbliche, diritti signorili e proprietà della Chiesa di Vercelli dall'età tardocarolingia all'età sveva, Vercelli, 2004.