Novara, Archivio Storico Diocesano, Documentario Episcopale I, n. 2 (Rotolo dei Diplomi, n. 10)
source date: [919 October 14] [Ivrea]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue Trinitatis. Berengarius divina favente clementia imperator augustus. Ad hoc divina pietate imperiale decus nos suscepisse credimus, ut Deo famulantibus munificentiam inpendere non negemus. Idcirco omnium fidelium nostri imperii presentium scilicet ac futurorum noverit sollertia, eo quod Odelricus fidelissimus marchio noster serenitatis nostre clementiam petiit, quatinus cuidam sancte Ticinensis eclesie diacono Rothkherio nomine concedere dignaremur per pietatis nostre preceptum hoc est mansum unum situm in vico Gepuli adiacentem in Viginticolonno commitatu Bulgariensi, et insuper pratum unum in loco qui Gulia dicitur ad eundem pertinens comitatum atque venationem et piscationem infra et in circuitu Ticini a vico Cassioli usque ad Trecautinum vadum, ut sibi suisque hominibus libere venari atque piscari inibi liceat. Nos vero tam pro omnipotentis dei amore quamque etiam pro anime nostre omniumque parentum nostrorum absolutione seu etiam pretaxati fidelis nostri peticione concedimus atque iubemus ut supradicta mansa cum omnibus ad se pertinentibus terris vineis pratis pascuis montibus vallibus silvis aquis aquarumque decursibus exitibus et ingressibus mobilibus et immobilibus seu quicquid in eisdem rebus dici vel nominari potest totum et ad integrum una cum iamdicto prato diclaractionem venationis et piscationis predictus diaconus habeat teneat atque possideat absque alicuius contradicentis obstaculo liberalissimaque de prefatis rebus potestate perfruatur tradendi scilicet vendendi commutandi seu quicquid exinde sibi libuerit faciendi. Si quis autem contra hoc munificiente nostre preceptum insurgere nisus fuerit sciat se compositurum auri obrizi libras L. Eodem nisi inani et vacuo existente quo vero hec largitionis nostre concessio inviolabilem obtineat firmitatem anuli nostri impressione eam subter iussimus sigillari. Signum domni Berengarii serenissimi imperatoris. Ermemfredus notarius imperiali iussu recognovi et subscripsi. Data XVIIII. kalendas novembris anno incarnationis domini nostri Ihesu Xpristi DCCCCXVIIII. domni vero Berengarii regis .XXVIII. imperii autem sui IIII. indictione VIII. Actum Eporegia; in Dei nomine feliciter amen.

DD B I, n. 122, pp. 318-319; BSSS (78-80), n. 40, pp. 54-55.