Montpellier, Bibliothèque Universitaire Historique de Médecine, Recueil Samuel Guichenon, H 97, vol. 18-131 ("Cartulario di Fruttuaria") (MGH DD H IV/1, n. 142)
source date: [1065 April 1] [Worms (DE)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae trinitatis. Henricus divina favente clementia rex. Sanctae ecclesiae profectui tanto largius et diligentius debemus providere, quanto excellentius sublimati sumus ex divino munere. Quapropter omnium dei nostrorumque fidelium tam futurorum quam praesentium solers industria noverit, qualiter nos pro amore divino animaeque nostrae remedio et per interventum dilectae matris meae Agnetis augustae imperatricis Fructuariensi monasterio in honore sanctae dei genitricis Mariae constructo et sanctorum martyrum Benigni et Tiburtii quondam locum Rivum Tortum nuncupatum cum omnibus appenditiis suis, hoc est areis aedificiis pratis pascuis viis et inviis aquis aquarumque decursibus molis molendinis piscationibus venationibus et cum omni utilitate, vel quam nunc habet aut quae deinceps ullo modo inde provenire poterit, in proprium dedimus atque tradidimus eundem vero locum in comitatu Aquensi situm, ea videlicet ratione ut venerabilis abbas Albertus omnesque successores illius cum consilio aliorum monachorum eiusdem monasterii liberam potestam habeant tenendi commutandi vel quidquid sibi placuerit ad usum praenominati monasterii inde faciendi. Et ut haec regalis traditio stabilis et inconvulsa omni permaneat aevo, hanc cartam inde conscribi manuque propria corroborantes sigilli nostri impressione iussimus insigniri. Signum domini Henrici quarti regis invictissimi. Gregorius cancellarius vice Annonis archicancellarii recognovi. Data kal. april. anno dominicae incarnationis MLXV, indictione III, anno autem ordinationis Henrici quarti regis XII, regni vero VIIII; actum Wormatiae; in dei nomine foeliciter amen.

MGH DD H IV. 1 n. 142 pp. 184-185

https://www.dmgh.de/mgh_dd_h_iv_1/index.htm#page/184/mode/1up