Torino, Archivio di Stato (MGH DD H IV. 1 D. 233)
source date: [1070 June 15] [Sankt Goar (DE)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individue trinitatis. Henricus divina favente clementia rex. Omnium dei nostrorumque fidelium tam futurorum quam presentium sollers industria noverit, qualiter nos pro amore divino animeque beate memorie patris nostri Heinrici imperatoris augusti et nostre remedio et per interventu piissimae matris mee Agnetis auguste imperatricis et A. Coloniensis archiepiscopi atque archicancellarii Fructuariensi monasterio in honore sancte dei genitricis et perpetue virginis Mariae et sanctorum martyrum Benigni et Tyburii constructo quendam locum, quem pater meus adquisivit, Forum nuncupatum cum omnibus pertinentiis et appenditiis suis ad me et ad matrem meam pertinentibus, hoc est ecclesiis areis edificiis pratis pascuis cultis et incultis viis et inviis aquis aquarumque decursibus molis molendinis piscationibus portu venationibus et cum omni utilitate vel quam nunc habet aut que deinceps ullo modo inde provenire poterit, in proprium dedimus atque tradidimus, eundem vero locum in comitatu Aquensi situm, ea videlicet ratione ut venerabilis abbas Albertus omnesque successores illius cum consilio aliorum monachorum eiusdem monasterii liberam potestatem habeant tenendi precariandi commutandi vel quicquid sibi placuerit ad usum prenominati monasterii inde faciendi; nullus itaque rex archiepiscopus episcopus dux vel marchio comes vicecomes vela liqua regni nostri magna parvaque persona prenominatum monasterium de prefatis prediis beneficiis aut possessionibus inquietare molestare disvestire sine legali iudicio presumat. Si quis igitur, quod absit, huius nostri precepti violator extiterit, mille libras auri optimi componat, medietatem nostre camere et medietatem predicte ecclesie Fructuariensi. Quod ut verius credatur et diligentius ab omnibus custodiatur, sigilli nostri impressione hanc precepti paginam insigniri precepimus manu propria corroborantes. Signum domni Heinrici (M.) invictissimi regis. (SI. D.) Anno ab incarnatione domini nostri Iesu Christi millesimo septuagesimo, indicione ottava, XVII kal. iulii, anno vero ordinationis domni Heinrici invictissimi regis XVI, regni autem eiusdem serenissimi principis XIIII; in loco qui dicitur sancti Goari actum atque datum; feliciter.

MGH DD H IV. 1 n. 233 pp. 293-294