Novara, Archivio Capitolare della Basilica di San Gaudenzio (DD L, n. 16)
source date: [950 June 4] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(X) In nomine sancte individuveque Trinitatis Lotharius divina ordinante clementia rex si sanctis ac venerabilibus locis digna conferimus munera animae nostre proficuum esse minime ambicimus quo circa omnium Sanctae Dei Ecclesiae fidelium nostrorumque presencium scilicet ac futurorum industria noverit nos per nostri nos precepti paginam contulisse quondam Heriberto fideli nostro aream unam terre iuris regni nostri infra novariensem civitate positam que est per mensuram iustam iugis una iuxta ipsius civitatis mercatum cui coheret ab una parte terra sancte Mar…… publica a tercia terra sanctae Mariae et terra de ….. via publica atque mansum unum iuris regni nostri in Saciago in Carbania item mansum unum in Brinate …… mansum una cum servis et ancillis omnibusque rebus mobilibus et immobilibus ad ipsos integre pertinentibus qui pro nostra fidelitate sub moenibus Cumane urbis spiritum exalavit vitae itaque filiorum prole orbatum se intuens ante quam ab hac luce migrasset nostram suplicanter adivit clemenciam deprelibatis terris ac rebus cum suis omnibus pertinenciis preceptum sibi concessum nobis reddens et supplicibus precibus nostram exorans celsitudinem ut pro Dei amore animeque eiius remedio prelibatam aream terre infra Novariensem civitatem iuxta mercatum positam atque mansos tres ut dictum est iuris regni nostri unum in Saciago alterum in Carbania tercium in Brinate cum suis omnibus pertinentiis per nostri precepti inviolatam paginam Deo sanctoque Gaudentio novariensis episcopii concedere ac largiri atque offerre studeremus ad usum et subsidium canonicorum presencium ac futurorum inibi Deo famulaucium cuius dignis precibus assensum prebentes et interveniente Rodulfo venerabili episcopo pretaxate ecclesie dilectoque fideli nostro hoc nostrum preceptum prout iuste ac legaliter possumus concedimus donamus largimur atque offerimus Deo sanctoque Gaudentio supradictam aream terre et res iuris regni nostri sicut fuerit per nostri precepti paginam iuris suprascripti quondam Heriberti cum omnibus rebus et utriusque sexus familiis ad eas pertinentibus in integrum pariterque de prenominatis rebus incisum preceptum paginam nobis ab eodem oblatum quatinus canonici presentes et futuri inibi, Deo sanctoque Gaudencio servientes prelibatas res cum suis omnibus pertinenciis ad partem ipsius ecclesiae habeant teneant atque fruantur in perpetuum omnium hominum vel partis nostrae reipubblicae contradiccione remota si qua igitur regni nostri magna parvaque persona prefatam sanctam ecclesiam eique famulantes canonicos de prelibatis rebus inquietare aut disvestire presumpserit aut in aliquo hanc nostri precepti paginam infringere temptaverit sciat se compositurum auri optimi libras quinquaginta parti ipsius ecclesie ….. canonicis inibi Deo fa….. ab omnibus observetur manu propria roborantes anulo nostro subter iussimus insigniri Signum domni Lotharii (M) piissimi regis Paulus presbiter ad vicem Bruningi episcopi archicancellarii recognovi et subscripsi. Data pridie nonas iunias anno dominice incarnationis DCCCC.L. Regni vero domni Lotharii piissimi regis XVIIII actum Papie feliciter amen.

DD L n. 16, pp. 286-288, BSSS (77/1), n. 6, pp. 15-16.