Torino, Archivio di Stato (MGH DD O I, n. 243)
source date: [962 July 29] [Orta San Giulio (Novara)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C) In nomine sanctae individuaeque trinitatis. Hotto divinae dispositione providentia imperator augustus. Si sanctis et divino cultui locis mancipatis viscera nostrae largitatis seu donationis patefecerimus, plurimum nobis ad imperii nostri stabilitatem animaeque nostrae remedium atque aeternae remunerationis emolumentum proficere minime titubamus. Quapropter notum sit omnium sancte dei aecclesiae fidelium nostrorumque praesentium scilicet ac futurorum universitati, nos non immemores beneficiorum trinae insecabilisque maiestatis quae semper circa nostrae imbecillitatis fragilitatem operatur, specialiter tamen ideo quod misericorditer nobis victoriam tribuens quoddam castrum, videlicet insulam sancti Iulii iam dudum per Berengarium regem ab episcopatu Novariensi sublatam et sibi usurpatam nec non contra nos in rebellionem positam, nostrae subdiderit ditioni, per nostrae imperialis auctoritatis paginam tribuisse et omnino concedisse aecclesiae in predicto castro sitae in honore vero sancti Iulii confessoris Christi cuius corpus humatum ibidem requiescit, quasdam res nostro iuri et dominationi hactenus subiectas infra comitatum Plumbiensem coniacentes, hoc est cortes duas Barazzolam et Agredade, quarum una quae dicitur Barazzola habet mansos viginti et tres, et altera quae dicitur Agredade habens mansos decem et septem, in sumptum et usus canonicorum ibidem deo et sancto Iulio confessori Christi famulantium, una cum terris campis vineis pratis silvis aquis aquarumque decursibus piscationibus molendinis cultis et incultis servis et ancillis aldionibus et aldiabus omnibusque in integrum ad praedictas res penitus pertinentibus cum accessibus et ingressibus eorum superioribus et inferioribus. Hoc autem tamen sancimus et omnino per nostrum imperiale praeceptum statuimus, ut nullus episcopus praefatae Novariensis aecclesiae qui pro tempore fuerit, praesumat iam dictas res de victu et stipendio canonicorum subtrahere et sibi vindicare, sed de nostro iure et dominio in usum et sumptum canonicorum atque previdentiam qui pro tempore fuerint transfundimus atque delegamus, ut habeant teneant et fruantur in perpetuum omnium hominum inquietudine vel controversia remota et pro criminum absolutione nostrorum cunctis diebus quibus deus eundem locum perseverare tribuerit, precatibus misericordem deum placare satagent, quatinus in die districti examinis repudiato setigero laneo hereamus consortio. Si quis igitur huius nostrae concessionis praecepti violator extiterit, culpabilis solvere cogatur centum libras auri optimi, medietatem kamere nostrae et medietatem canonicis sancti Iulii quibus illata fuerit iniuria. Quod ut verius credatur diligentique cura ab omnibus observetur, manu propria roborantes anuli nostri impressionem inferius affigi iussimus. Signum domni Hottonis (MF.) invictissimi augusti. Liutulfus cancellarius advicem Uuidonis archicancellarii et episcopi recognovit et subscripsit. Data IIII. Kal. Augustus anno dominicae incarnationis DCCCCLXII, anno vero imperii domni Hottonis serenissimi augusti primo, inditione quinta; actum in villa que dicitur Horta prope lacum eiusdem sancti Iulii; feliciter amen.

MGH DD O I, n. 243, pp. 346-347, BSSS (78-80), n. 54, pp. 79-81