Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. Lat. 3833, f. 80v (Deusdedit, nr. 139)
source date: [626 May 12] [1083 - 1087]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Honorius Servodei notario. Quotiens a nobis illud petitur, quod rationi noscitur convenire, animo nos decet libenti concedere. Ideoque quia petisti a nobis, ut casale, quod appellatur Aurelianum, in integro una cum vineis suis positum via Portuensi iuxta Sanctos Abdon et Sennen, prestantem auri solidos .II. semis iuris Sanctae Romanae cui Deo auctore deservimus Aecclesiae, tibi ad certum tempus debemus concedere. Eapropter huius precepti seriae emissa suprascriptum casale cum omnibus ad se pertinentibus tibi presenti .XIIII. indictione diebus vitae tuae concedimus: ita sane, ut a te annis singulis pensionis nomine rationibus aecclesiasticis duo auri solidi et tremissis unus sine mora aliqua persolvantur, quatinus et tu aliquod exinde possis habere remedium et aecclesiae nostrae utilitas non decrescat. Post tuum vero obitum predictum casale ad ius Sanctae Ecclesiae nostrae, cuius est proprietas, revertatur sine dubio. Dat. .IIII. idus Maii indictione .XIIII. anno domini ill.

Deudesdit, Collectio Canonum, nr. 139, p. 327

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.3833