Vercelli, Archivio di Stato, Libri Biscioni, vol. 1, f. 59, n. 34.
source date: [882 March 16] [Pavia] [XIV]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue trinitatis. Karolus divina favente clementia imperator augustus. Si petitionibus fidelium nostrorum maxime eorum, qui nostro fideliter parent imperio, aures celsitudinis nostre accomodamus, non solum imperialem in hoc exercemus dignitatem, verum etiam eterne retributionis premia inde nobis largiri procul dubio credimus. Quapropter cognoscat omnium fidelium nostrorum presentium videlicet et futurorum industria, Liutuuardum venerabilem episcopum et dilectum archicanzellarium nostram postulasse serenitatem, ut sanctissimo patri Eusebio defensori christiane fidei aliqua de iure regni nostri concederemus et aliqua que subtracta sunt redderemus. Statimque nos postulationes illius saluberrimas agnoscentes decrevimus ita fieri. Concessimus itaque prefato sancto Eusebio cortem nostram magnam que dicitur Regio antiquo nuncupatur vulgo cum tota silva eiusdem et fulgitio et cum omnibus cortibus et villis, cum valle Cliui et omnibus eorum pertinentiis simul cum corte de Roueredo cum omnibus suis adiacentiis, dedimus etiam cortem nostram magnam que dicitur Bugella cum omnibus cortibus et villis alpibus et omnibus suis pertinentiis, contulimus et reddidimus cortem Sestinium cum omnibus alpibus et pertinentiis suis, ut muris sanctis in censuali calce perpetuo deserviret, donavimus et restituimus cortem Romanianum cum omnibus suis vallibus alpibus et suis pertinentiis, et confirmavimus totam silvam Rouasindam pertinentem ad plebem sancti Laurentii ipsius Vercellensis ecclesie, reddidimus et confirmavimus pontem Notingum, quem Notingus episcopus eiusdem Vercellensis ecclesie mirabiliter super eum equitando per legem recepit, dedimus cortem Trecade cum omnibus suis pertinentiis, dedimus cortem iuris nostri Firminianam cum omnibus suis pertinentiis, obtulimus et restituimus cortem Carixianam cum Langusco sibi adiacente et cum omnibus suis pertinentiis, largiti sumus et reddidimus cortes de Pasiliano et Occimiano cum omnibus suis pertinentiis. Hec omnia sancta Vercellensis ecclesia proprio iure in eternum habeat cum omnibus publicis districtis, teloneum piscationibus venationibus portibus molendinis montibus et vallibus alpibus edificiis mancipiis utriusque sexus agris vineis capellis pratis pascuis silvis aquis aquarumque decursibus cultis et incultis et de nostro iure et dominio in ius et dominium prelibate ecclesie tradimus atque transfundimus. Si quis autem hanc nostram traditionem infringere temptaverit, eiusdem piissimi Eusebii iram incurrat, insuper rectoribus ecclesie persolvendum centum libras auri purissimi culpabilis habeatur. Et ut hec traditio pleniorem in dei nomine obtineat firmitatem, hoc nostre auctoritatis preceptum fieri mandavimus propriaque manu confirmantes anulo nostro iussimus sigillari. Signum (M.) domni Karoli serenissimi imperatoris augusti.

DD Ka III, n. 54; Panero 2004; Sergi 1995

La donazione dell'882 è alla base dello sviluppo dei poteri signorili della chiesa di Vercelli. Concessione in piena proprietà di curtes e diritti pubblici. Il diploma risulta interpolato dal vescovo Leone per quanto riguarda le curtes di Roveredo, Romagnano o Romagnasco, Asigliano, Trecate (incerta risulta essere anche Formigliana). Dopo la defenestrazione di Liutvardo e la deposizione di Carlo il Grosso molti beni già donati alla Chiesa ma utilizzati come beneficio temporaneo attribuito a funzionari pubblici (Sergi, I confini del potere, p. 288) furono controllati dai funzionari stessi e poi dalla dinastia anscarica dei marchesi di Ivrea come se fossero di loro proprietà