Vercelli, Archivio Comunale, Libri Biscioni, vol. 1, f. 60.
source date: [999 May 7] [Roma] [XIV m]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue trinitatis. Otto divina favente misericordia Romanorum imperator augustus. Iam dudum omnia quae data sunt sancto Eusebio confirmavimus, sed ea que sunt necessaria et maxime ea que Karulus imperator Lituardo episcopo aut dedit aut reddidit, iterum et iterum ex nunc confirmamus et successores nostros idem agere rogamus, quia nos ipsi imperatoris Karuli. precepta legimus et litere in ecclesia sancti Eusebii a tempore Karuli super altare sancti Iohannis baptiste scripte testimonium donant et ad veritatem recognoscendam fidem legentibus faciunt, id est toloneum et districtum suarum plebium et super sua habitancium, aquam de Scicida, aquam de Saruo, aquam de Eleuo cum utrisque ripis a loco ubi nascuntur, usque in Padum, aquam de Pado cum duabus rippis a Lionna usque plebem Martori, aquam de Duria cum utrisque ripis a Petra grossa usqueVerucham. Confirmamus Malascum, Firminianam, Sestignum, Carexianam cum utraque ripa, Buiellam cum omnibus suis appendiciis, Galianicum Ponderanam, Mulinariam, Andornum, Causades, montem Cisidola, Pedroro, Blatini, Beduluum et Clauaziam, Candele et Cliuoli quia Berengarius et Albertus reges quorum proprietates fuerunt, ei dederunt, Treuerem et districtum per totum Buiellensem et Calaniago, Redigada, Readigadella, Trebledo, Orco, vallem Cledi, Walda. Damus omnia predia Ardoini filii Daidonis, quia hostis publicus adiudicatus episcopum Petrum Vercellensem interfecit et interfectum incendere non expavit, et predia eorum qui exploratu armis et ipsis manibus huic crudelitati interfuerunt, id est filiorum Teperti de Cassale Goslini, Aimini de Liuurno, Alberti et Gribaldi de Vnglano. Damus predia illorum qui cum armis ecclesiam sancti Eusebii vastaverunt, id est Olrici de Bayna, Roderardi de Sandiliano, Arderici de Magnanigulo, servi sancti Eusebii, Alberti et Vilielmi de Saluciola, Astulfi et fratrum eius de Vualdingo, Vghonis de Palestre, Stephani de Cliuolo, Ademari de Gambolade, Vgonis de Ciriago, Aldonis de Leuriana, Ysac et fratris eius. Confirmamus Sulciam cum silva Salsa, castellum Uictimuli, mercatum et districtum plebis sancte Aghate et curtis de Asiliano et in Tronciano et in altero Tronziano et per totam campaniam et castrum Quirini. Damus predia Agadi subdiaconi de sancta Aghata, Goslini, Constancii, Guidonis, Eurardi, Amizonis fratris Gunterii. Confirmamus sanctam Mariam Moliade que dicitur Monasteriolum, cum sua pertinentia, cum Bornade et Grignasco et districtu vallis Scicide et erimannos de Nauola et de Cassaliclo et sciluam Rouaxindam; damus Gatinariam cum districtu et omnia predia Gisalberti archidiaconi Vercellensis, et hoc iuste quia, cum esset de familia sancti Eusebii, inflatus divitiis ecclesie ecclesiam Vercellensem dominam suam fugit eamque cum Ardoino miserabiliter vastavit; similiter damus predia suorum generorum, id est Vuilimanni de Causade et Vgonis de Rade et predia parentum eius servorum fugitivorum, id est Liprandi et Hermanni fratrum et Giselberti iudicis. Districtum et teloneum in Rade, Gislaringo, Arbori, Gregi, Albano, Conflencia, Odonicum cum districtu reddimus et ecclesiam sancti Salvatoris ultra Padum sicut Karulus augustus fecit, confirmamus. Montem Pedogletum et Brosule et districtum in Palazolo, Gorzano, Liuagi, Gabiano, Cantauenna, Carderisi, Vliaco,Malione, Azellii, Medule, Herbara confirmamus. Districtum sancti Euaxii a Pado usque in Sturam, in Fraxaneto, Paxiliano, Ticinesse, Sarmaza et sancto Georgio et in Ozano ultra tria miliaria, predia Alberici de Monterone, Milonis de Salerana, Tedisi de Lauagna, Disonis de Vacaria, Hermanni iudicis Graseuerti de Cirisudo et fratrum eius, Cerro, Caualli, castellum sancti Angeli in Lacu maiore, abbaciam de Arona confirmamus sicut preceptum Karuli testatur; Cerretum, Vulpara, Cassanoua, curticellem in Bremide confirmamus, quia propria fuerunt Albani servi sancti Eusebii de plebe Buiella; cortem Torcelli confirmamus sicut Liprandus rex donavit; cortem Canauam reddimus sicuti Ludouicus imperator donavit. Damus autem sancto Eusebio omnia predia Cuniberti archipresbiteri et hoc iuste et rationabiliter, quia omnia que de bonis ecclesie exierunt, iudicio ecclesie et seculi ad ecclesiam cuius fuerunt, pertinebunt. Confirmamus sancto Eusebio abbaciam de Luceio sicuti Karulus augustus et dive memorie genitor noster fecerunt; confirmamus sancto Michaeli de Loceio hanc pertinenciam quam Ortum sancti Michaelis vocamus, id est a Monte regis usque Aquam nigram sicut currit Ampori, et usque Solarium arsum et usque fossatum Axinarium et sicut est ecclesia sancte Marie a Ponte et Stura currit subtus Broilum vetus; confirmamus Aleram usque Gardinam et usque Ronchum sichum et a Terra monacorum sicut Ampori tenet, usque in caput montis Salacesse et usque in Padum; confirmamus Camassa nigra et totum Versare usque in Ampori et totum Andolinum intra Duriam et Padum et Zebadasco; confirmamus sancto Michaeli de Lozaio sicut Lotarius augustus donavit, quando corpus sancti Ianuarii ibi collocavit, cortem Guadradula cum districtu herimannorum et teloneo et aquam Padi a portu Cleuasi cum utrisque rippis usque ad Clerum ubi vetus Duria intrat in Padum et a Clero usque Mundine et Marnunca, scilvam de Loceio et Ronchum sichum et Conzuningun et scilvam Palazolascam confirmamus sancto Eusebio sicut ab antiquis semper pertinuit. Confirmamus Romanianum, Aucimianum sicut Karulus augustus donavit et confirmavit. Quod ut credatur et conservetur, hoc preceptum manu nostra firmavimus et amore Leonis episcopi qui nobis fidei testimonio aureus est, aureo sigillo nostro iussimus insigniri. Signum domni Ottonis gloriosissimi (M.) Romanorum imperatoris augusti. Heribertus canzellarius vice Petri Cumani episcopi et archicanzellarii recognovit. Data non. maii anno dominice incarnationis DCCCCXCVIIII, indictione XII, anno tercii Ottonis regnantis XV, imperii III; actum Rome; feliciter amen.

MGH DD O III, D.323

Panero 2004

Diploma pesantemente interpolato. Sono da ritenersi spurie tutte le proposizioni introdottre da 'damus' in quanto lo scopo del diploma non era la donazione per la quale invece Leone sollecitò e ottenne altri tre diplomi; sono inverosimili le confische ai danni di Arduino e dei suoi seguaci; Il vescovo ottenne la conferma di quelle curtes e terre che, pur essendo donate alla chiesa erano sicuramente nella disponibilità dei marchesi di Ivrea e dei loro familiari e sostenitori: - Sostegno - Val Chiusella - corte di Orco - curtis Canava.