Vercelli, Archivio Capitolare (MGH DD O I, n. 136)
source date: [951] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C.) In nomine domini dei aeterni. Otto divina opitulante clementia rex. Notum esse volumus omnibus fidelibus sanctae dei acclesiae et nostris tam presentibus quamque futuris, quod pro dei amore et interventu dilecti fratris nostri Brunonis cortem unam in comitatu Uercellensi Eistulfo archipresbitero sanctae Uercellensis ecclesiae concessimus cum omni integritate sua, scilicet cum capella in honore sancti Georgii constructa et cum familiis utriusque sexus tam servorum quam aldiorum et cum omnibus redditionibus et famulatibus ad eandem cortem antiquo more pertinentibus, quae cortis nominatur Campalona, que etiam usque modo in nostro iure fuit, sed nunc, prout iustae et legaliter possumus, per preceptum nostrae auctoritatis divino amore permoti, veluti super professi sumus, pretaxato Eistulfo archipresbitero eandem cortem largimur, ut proprio iure eam deinceps teneat et possideat ipse et, ut eius voluntas dictaverit, ordinet et dispenset, procul submota omni nostrae prohibitione potestatis, tam ille quam ipsi quibus iure acciderit. Insuper suscipimus sub nostrae tutela magnificentiae prenominatam cortem quam sub omni integritate iam dicto Eistulfo contulimus, cum omnibus aliis rebus et familiis quas ille detinere videtur, ita ut nullus dux comes aut alicuius ordinis administrator seu magna parvaque persona ei audeat inferre aliquam molestiam preter iuris ordinem; sed si quis contra hoc preceptum nostrae largitionis atque tutaminis agere temptaverit, poena multetur auri optimi librarum centum, medietatem kamere nostrae et medietatem ipsi cui molestia inlata fuerit inferendam constituimus. Ut autem verius credatur et ab omnibus observetur diligentius, subter manu propria confirmantes anulo nostro inferius iussimus insigniri. Signum domni Ottonis (MF.) serenissimi regis. Bruno cancellarius advicem Brunigigi episcopi et archicancellarii recognovi et subscripsi. (SI.) Data anno incarnationis dominice DCCCCLI, regni autem nostri hic in Italia primo, indictione X; in dei nomine Papie feliciter. (C.) In nomine sanctae et individuae trinitatis. Otto dei gratia rex.

MGH DD O I, n. 136, pp. 215-216

https://www.dmgh.de/mgh_dd_ko_i__dd_h_i__dd_o_i/index.htm#page/215/mode/1up