Vercelli, Archivio Capitolare (MGH DD O III, pp. 751-753, n. 324)
source date: [999 May 7] [Roma] [XI]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae trinitatis. Otto divina favente clementia Romanorum invictissimus imperator augustus. Notum sit omnibus dei cultoribus et nostri imperii fidelibus, quod pro respectu divini timoris et pro petitione optimi Hugonis nostri illustrissimi marchionis supplicante domno papa Siluestro et intercedente Heriberto nostro dilectissimo cancellario concessimus Leoni fideli nostro episcopo sueque sancte Uercellensi ecclesiae ubi sanctus Eusebiusrequiescit, totam civitatem Uercellensemin integrum cum omni publica potestate imperpetuum more predecessorum nostrorum. Et ut constantiam fidelis nostri constanter remuneraremus, ut ceteri promptiores ad obsequium nostrum consurgant, liberalitas nostri imperii pro dei et sancti Eusebii amore donavit predicto Leoni episcopo omnibusque successoribus suis imperpetuum totum comitatum Uercellensemin integrum cum omnibus publicis pertinentiis et totum comitatum quem dicunt sancte Agathe in perpetuum cum omnibus castellis villis piscationibus venationibus silvis pratis pascuis aquis aquarumve decursibus et cum omnibus publicis pertinentiis cum mercatis cum omnibus teloneis et cum omnibus publicis functionibus, ut dimota omnium hominum omni contrarietate tam Leo sancte Uercellensis sedis episcopus quam omnes sui successores ad honorem dei omnipotentis et ad reverentiam sancti Eusebii magnifici episcopi, invicti contra heresiarchas militis, et in civitate Uercellensi intus et foris et in toto comitatu Uercellensi intus et foris et in toto comitatu sancte Agathe et in omnibus eorum pertinentiis liberam habeat potestatem placitumtenendi, legem omnem fatiendi, omnem publicum honorem, omnem publicam potestatem, omnem publicam actionem et omnem publicam redditionem habendi exigendi et secundum propriam voluntatem et potestatem iudicandi, quia omnem potestatem et omne dominium publicum quod ad nos inde pertinuit, in potestatem et in dominium sancte Uercellensis ecclesie et Leonis nostri episcopi et omnium sibi successorum dedimus largiti sumus et omnino concessimus in perpetuum. Nostra igitur imperiali maiestate precipimus ut nullus dux nullus marchio nec etiam Yporiensis marchio nullus comes nullus vicecomes nullus archiepiscopus, nullus episcopus nullaque nostri imperii magna aut parva persona nullus Italicus nullusque Teutonicus audeat sanctam Uercellensem ecclesiam aut predictum Leonem episcopum aut aliquem eius successorem de comitatu Uercellensi et de comitatu sancte Agathae aut de aliqua eorum pertinentia inquietare molestare disvestire aut ullum placitum ibi tenere aut ullum districtum ibi habere aut ullam publicam exactionem ullo ingenio ibi exigere aut mercatum aut teloneum ibi querere et si aliquis aliquod scriptum de mercatis aut teloneis ad comitatum Uercellensem et ad comitatum sancte Agathe pertinentibus ostenderit, sit inane, sit vacuum nullius umquam auctoritatis vel firmitatis habendum, sed liceat tam Leoni episcopo quam successoribus eius omnibus ad honorem dei et sancti Eusebii omnem liberam potestatem habere in perpetuum et in civitate et in toto comitatu Uercellensi et in toto comitatu sancte Agathe et in omnibus eorum pertinentiis, ut libere et secure permanente dei ecclesia prosperetur nostrum imperium, triumphet corona nostre militie, propagetur potentia populi Romani et restituatur res publica, ut in huius mundi hospitio honeste vivere, de huius vite carcere honestius avolare et cum domino honestissime mereamur regnare. Si quis autem contra hoc nostrum preceptum per aliquod ingenium ire presumpserit, componat mille libras auri, camere nostre medietatem et sancte Uercellensi ecclesie alteram. Quod ut omnino credatur et in eternum conservetur, manu nostra firmavimus in eternum deo adiutore victura et tribus sigillis precepimus insigniri, quia amor sancte trinitatis pro qua pugnavit sanctus Eusebius, ad hoc nos traxit ut suam ecclesiam suumque successorem tanto et tali honore donaremus. Qui hoc preceptum servaverit, sancta trinitas eum benedicet, qui autem fuerit transgressor, sancta trinitas eum maledicet et inter hereticos damnabit. Signum domni Ottonis (M.) gloriosissimi Romanorum imperatoris augusti. Heribertus cancellarius advicem Petri Cumani episcopi et archicancellarii recognovit

MGH DD O III, n. 324, pp. 751-753.

Panero 2004.

https://www.dmgh.de/mgh_dd_o_ii__dd_o_iii/index.htm#page/751/mode/1up

Diploma interpolato; il comitato di Santhià sarà dato al vescovo Leone solo l'anno dopo, nel 1000.